ekonomicky zaostalému zemplínskemu regiónu. Kvalitnými projektmi a vytvorením partnerstiev za asistencie FSR, ktorý je štátnou príspevkovou organizáciou v rezorte Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny, môžu naštartovať rozvoj regiónu a čerpať finančné prostriedky z rôznych grantov Európskej únie.
Cesta, ktorou by sa mali zástupcovia samosprávy, podnikateľskej sféry a občianskych združení poberať, je podľa FSR budovanie tzv. lokálnych partnerstiev sociálnej inklúzie. Ide o zjednotenie spomínaných subjektov, vďaka ktorému narastá šanca regiónu pri získavaní peňazí z grantov EÚ. Vytvorené partnerstvá budú vychádzať zo základných priorít daného mikroregiónu, jeho sociálnych analýz a potrieb komunít. "Týmto systémom budú priamo reagovať na podnety danej komunity, ktorej bude finančná pomoc adresovaná. Vďaka úzkej spolupráci s ňou vedia lepšie identifikovať jej problémy a tým aj narastá šanca získania financií pre cieľovú skupinu," povedala lokálna konzultantka FSR Jana Margová (na snímke).
Na podporu budovania lokálneho partnerstva môžu Zemplínčania získať peniaze až do výšky 70-tisíc eur. Okrem partnerstiev kladie FSR dôraz na podporu mikroprojektov v komunitách, ktoré sú dotované maximálnou sumou milión korún. "Tieto prostriedky sú určené na rozvoj komunít prostredníctvom podporných a aktivačných programov, smerujúcich k zvýšeniu zamestnanosti prostredníctvom vzdelávania a sociálnych služieb," uviedla Margová. Medzi cieľové skupiny patria dlhodobo nezamestnaní, zdravotne postihnutí, ľudia žijúcich v segregovaných rómskych osadách, bezdomovci a ďalší.
Na roky 2004 až 2006 je na projekty vyčlenených 15 miliónov eur, pritom možnosť čerpať peniaze z grantov EÚ existuje až do roku 2008. Podstatné je, aby kvalitné projekty predložili do konca roku 2006. Po úspešnom realizovaní projektu majú žiadatelia možnosť predložiť nový alebo kontinuálne nadviazať na predchádzajúci. "Podmienkou je jeho dlhodobá udržateľnosť. Cieľom nie je jednorázové poskytnutie financií komunitám, ale ich aktivizácia, ktorá smeruje k rozvoju regiónu," poznamenala Margová.
Predložené projekty budú posudzovať a hodnotiť Regionálne riadiace výbory, mikroprojekty v komunitách zasa Lokálna hodnotiaca komisia, v ktorej budú členovia partnerstva sociálnej inklúzie z regiónu. Vzniknutým partnerstvám budú pomáhať lokálni konzultanti. "Podmienkou je, aby vo výbore a komisii neboli predkladatelia projektov. Tak sa zachová nestrannosť a vyberie sa ten najkvalitnejší a najdôležitejší projekt," konštatuje Margová.
Zatiaľ nie je jasný spôsob čerpania financií v prípade úspešného projektu. "Doposiaľ sa refundovali, ale v tomto prípade je vhodnejšia alternatíva priameho financovania, pretože ide o chudobné komunity, ktoré na naštartovanie projektu nemajú financie," dodala na záver Margová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín