uskladňovať smeti v susednej obci, hoci má už dva roky dokončenú vlastnú skládku.
Ako sme už v našom denníku písali, jedna časť skládky sa pred časom naplnila a druhú mesto používať nemohlo. Do mája 2002, kedy ju dodávateľ odovzdal, stála celkovo 60, 3 milióna korún, ale k finančnému vyrovnaniu medzi mestom a dodávateľom nedošlo. Nárokoval si totiž úhradu prác naviac vo výške 14 miliónov korún a odmietal sankcie vo výške 99 miliónov korún za nedodržanie termínu. Okresný úrad (OÚ) v Snine síce vydal v júni 2002 na skládku užívacie povolenie a mesto ihneď požiadalo o súhlas na jej prevádzkovanie. Žiaľ, konanie v tejto veci OÚ v októbri 2002 zastavil, lebo dostal podnet na preskúmanie užívacieho povolenia na skládku.
Napriek tomu, že sa mesto odvolalo, v decembri Krajský úrad v Prešove užívacie povolenie definitívne zrušil. Vlani v júli mesto začalo kolaudačné konanie na stavbu, ale chýbali mu odborné posudky, ktoré bolo možné získať len od nespokojných dodávateľov, ktorí nepriamo blokovali vydanie povolení. V záujme objektívneho posúdenia ich nárokov dalo mesto Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline vypracovať odborný audit k priebehu stavby.
Jeho výsledok je už na svete a zrazu sa pohli ľady aj pri vydávaní kolaudačného rozhodnutia - kruh sa uzavrel minulý týždeň, kedy Obvodný úrad životného prostredia v Humennom rozhodol o sprevádzkovaní skládky. „Keďže mesto ako jediný účastník konania sa vzdalo odvolania, rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť hneď 4. augusta," potvrdil Miroslav Serbina z humenského ObÚ. „Teraz už nič nebráni tomu, aby sme odpad začali vyvážať na sninskú skládku. S obcou Belá nad Cirochou sme sa dohodli, že rovnaké množstvo odpadu, ako sme vyviezli k nim, teraz odvezieme z ich obce na našu skládku," povedal riaditeľ sninských Verejnoprospešných služieb Ján Pavlík.
Celý problém okolo rekonštrukcie skládky však ešte nie je uzavretý. Podozrenia, že mesto skládku „preplatilo", definitívne potvrdil spomínaný audit - z neho vyplýva, že generálny dodávateľ fakturoval investorovi, čiže mestu vyššie náklady, než boli reálne pri stanovení bežných cien. "Pravdepodobne došlo k duplicitnej fakturácii a tiež k nadhodnotenie rozsahu niektorých prác," stojí v odbornom posudku, ktorý poukazuje aj na nešpecifické zmluvy, ktoré oprávňovali dodávateľa fakturovať si aj práce najviac.
Proces kontroverznej rekonštrukcie skládky skúma aj kontrolná komisia pri Mestskom zastupiteľstve v Snine. Poslanec Juraj Skrip, ktorý je jej predsedom, nemieni nechať správu o audite zapadnúť prachom. „Jeho výsledky sú viac ako závažné. Kontrolná komisia sa bude správe venovať ďalej, aby z nej boli vyvodené konkrétne dôsledky," dodal na záver.
Autor: rok, lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín