a rýchlo k potrebným informáciám. U nás sa formálne pripojenie k internetu uskutočnilo ešte v čase federácie v roku 1992. Ako je to dnes?
V roku 2000 sa spustil 1. projekt regionálneho eGovernment na Slovensku ako súčasť akčného plánu eEurope, ktorého hlavným iniciátorom je občianske združenie pre informatizáciu Slovenska eSlovensko. Hlavným cieľom projektu je informatizovať slovenskú spoločnosť s dôrazom na obecnú samosprávu (VÚC, mestá, mestské časti a obce). Projekt zastrešuje 138 internetových stránok, ktorých zriaďovateľom je občianske združenie eSlovensko. Veľmi zaujímavé sú reakcie niektorých zemplínskych magistrátov, ktoré sa pri otázke, či majú vlastnú webovú stránku, odvolávajú práve na túto doménu.
„Niektoré mestá si radi privlastňujú stránku, čo je však veľmi mylné," uviedol pre KORZÁR prezident združenia eSlovakia Miroslav Drobný. Ďalším paradoxom je, že niektorí pracovníci, ktorí majú túto agendu na starosti, projekt vôbec nepoznajú. Niekde nám dokonca odpovedali, že o tom prvýkrát počujú, alebo že o tom počuli, no nevedia, o čo sa jedná. Občianske združenie sa pritom snaží hlavne o to, aby občania mali voľný prístup k informáciám. „Nechceme v tomto zastupovať mestá. Určite by mali mať vytvorenú aj vlastnú stránku," poznamenal M. Drobný a ako priznal, až na zopár výnimiek sa hlavne Zemplínu s občianskym združením akosi nechce spolupracovať.
Ako sme sa však dozvedeli, eSlovensko má dobrú spoluprácu s informačnými agentúrami, ktoré automaticky prideľujú informácie na stránky. Pre písaniachtivých občanov Zemplína, ktorí chcú v tomto prípade suplovať ich mestá, existuje možnosť stať sa e-občanom. „Takýto občan je externým žurnalistom, ktorý na základe prístupového hesla môže zasielať príspevky zo svojho okolia," dodal. Dopisovateľom sa môže stať na základe e-mailu, ktorý odošle na adresu www.mestoszm.sk, kde musí vyplniť príslušný formulár a požiadať o dopisovanie.
Ako sa vyjadril prezident združenia, je potrebné, aby mestá mali svoje vlastné prezentácie. A ako to vyzerá v reále? Nuž, Zemplín sa veľmi nemá čím chváliť - svetlými výnimkami sú Michalovce, Humenné, alebo maličká obec Nový Ruskov, ktoré disponujú vlastnými webovými stránkami a snažia sa ich priebežne aktualizovať. Presným opakom je Trebišov, kde sa aktualizujú informácie po štyroch mesiacoch! Žiadna sláva to nie je ani v Snine, v Sobranciach o vlastnej webovej stránke ešte ani neuvažujú, vo Veľkých Kapušanoch sa tomu párkrát venovali poslanci, ale téma napokon išla do outu. Začiatkom roka sa do spolku majiteľov vlastného webu prehupol Kráľovský Chlmec, mesto Sečovce má svoju „webovku" vo výstavbe už niekoľko mesiacov...
Autor: Július KMEC
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín