návštevníci vychutnať nielen rómsky folklór vo všetkých jeho podobách, ale aj rómsku kuchyňu, výstavu fotografií zo života Rómov či vypočuť si prednášku o špecifikách rómskeho naturelu. Organizátorom podujatia je stakčínske občianske zduženie Ternipen, mesto Snina a jeho gestorom je Ministerstvo kultúry SR, ktoré naň aj prispelo takmer pol miliónom korún. Ide o najväčší festival, zameraný na prezentáciu rómskej kultúry na Slovensku.
„Štvordňové podujatie začína už vo štvrtok podvečer príchodom účastníkov a účinkujúcich zo všetkých kútov Slovenska. Dopoludnie bude patriť prednáške Láska ako predmet mágie v réžii Dr. Siku, ktorý je špecialistom na rómsku kultúru. Obyvateľov mesta pod Sninským kameňom asi najviac zaujme blok folklórnych vystúpení, ktorý začína na tribúne na námestí pred magistrátom o druhej popoludní a bude trvať asi štyri hodiny," uviedla pre KORZÁR šéfka OZ Ternipen Jarmila Kotlárová.
V pásme sa predstavia tie najlepšie telesá, súbory a mladé talenty z Hrnčiarskych Zalužian, Poltára, Hnúšte, Sobraniec, Zbudského Dlhého, Keceroviec, Spišských Tomášoviec, Levoče či Nižného Žipova. Podvečer a noc budú patriť spontánnej ľudovej veselici, pri ktorej bude do taktu vyhrávať rómska kapela zo Sobraniec.
Sobota sa už bude niesť v očakávaní večerného galaprogramu a príprav na otvorenie dvoch výstavy fotografií zo života Rómov, ktoré budú nainštalované v budove Mestského kultúrneho strediska. Prvou expozíciou pod názvom Portréty sa bude prezentovať Dr. Sika, druhou, ktorá nesie meno Pro drom (Na ceste), známy fotograf Jozef Ravas. „Tento umelec, známy svojím citlivým okom, bude v Snine vystavovať vôbec prvýkrát," podotkla J. Kotlárová.
O šiestej večer začína galaprogram, ktorý sa tento rok bude niesť v znamení červených makov, ktoré sú totemovým kvetom rómskeho etnika. Popri chronicky známom divadle Ternipen, ktoré príde do Sniny s hrou o holokauste Rómov, sa v ňom predstavia súbory z Lomničky, Užhorodu, Soli, talenty z Keceroviec, na rad príde aj ohnivá šou Manna kea, brušná tanečnica z Austrálie, cimbalovka zo Zborova, slávna nízkym vekom hráčov - najstarší má len 12 rokov!
„Po programe nasleduje recepcia, kde dostanú priestor aj typické rómske špeciality - marikle, goja či pašvare. Ak chcete vedieť, čo to je, určite sa príďte pozrieť," dodala s úsmevom J. Kotlárová. Počas nedele účastníci festivalu absolvujú exkurziu po krásach Východných Karpát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín