prostredia (ŽP) anonymy. Dokazovanie viny je v takomto prípade náročné a ÚŽP neostáva nič iné, len zabezpečiť sanáciu znečisteného prostredia na náklady daňových poplatníkov. Ak sa však páchateľ nájde, hrozí mu pokuta až do výšky pol milióna korún.
"Pri udelení pokuty sa posudzuje miera ohrozenia zdravia ľudí, lokality, kde došlo k poškodeniu životného prostredia, ale aj prístupu človeka, ktorý prípadne spolupracuje pri odstránení havárie. Pokuta ho môže vyjsť na pár tisíc korún, ale aj na pol milióna, " tvrdí Iveta Pristášová z oddelenia Odpadového hospodárstva obvodného úradu životného prostredia (OÚŽP) v Michalovciach. V minulom roku zaznamenali len štyri prípady nedovoleného narábania s nebezpečným odpadom kde pokuty dosiahli hornú hranicu 35-tisíc korún. Úrad však pripúšťa, že podobných prípadov je podstatne viac, ale na mnoho sa nepríde, alebo sa vinníkovi nedokáže vina.
Úniku opotrebovaných olejov a nebezpečného odpadu sa dopúšťajú okrem poľnohospodárskych družstiev aj samostatne hospodáriaci roľníci. Ide najmä o únik oleja z traktorov. V Michalovskom okrese tunajší dopravný inšpektorát eviduje vyše 1300 traktorov, avšak toto číslo ešte navyšujú staré traktory, ktoré nemá polícia v evidencii. Zistiť, koľko z nich nedodržiava legislatívu o nakladaní a uskladňovaní odpadov, vôbec nie je jednoduché. "Majitelia traktorov, ktorí produkujú odpad do sto kíl, by mali mať zmluvu o zabezpečení odberu nebezpečného odpadu s firmou, ktorá vykonáva jeho zber a likvidáciu. Mnohí ju však nemajú a deklarujú, že si traktor dávajú servisovať v servise. V tomto prípade prechádza povinnosť zabezpečiť odvoz odpadu na servis. Žiaľ mnohí nevyužívajú ani jednu z alternatív," konštatuje ďalší pracovník ÚŽP Vladimír Kopásek.
Zástupcovia veľkých poľnohospodárskych družstiev sú presvedčení, že takéto nebezpečenstvo predstavujú najmä malí súkromne hospodáriaci roľníci. "My máme uzavreté zmluvy o odvoze odpadu. Pri štyridsiatich kusoch poľnohospodárskych mechanizmov si ani nemôžeme dovoliť hazardovať s odpadom. Podľa mňa je tu legislatívna diera, vďaka ktorej sa nedostatočne kontrolujú samostatne hospodáriaci roľníci. Dielne niektorých vôbec nespĺňajú bezpečnostné, nie to ešte ekologické kritériá," tvrdí predseda Poľnohospodárskeho družstva Agronova v Blatných Revištiach Zdeno Hudák.
Podľa pracovníkov ÚŽP by sa mali do tejto kontroly zapojiť aj samotné obce. "Starostovia vedia, koľko traktorov a poľnohospodárskej techniky sa nachádza v ich obci. Lepšou spoluprácou s ich majiteľmi, prípadne aj kontrolou ako narábajú s odpadom by sa predišlo ekologickým haváriám," konštatuje Kopásek. Obce doteraz samostatne hospodáriacich roľníkov nekontrolovali, ale možno sa to zmení. "V dedine máme približne dvadsať traktorov a miestni obyvatelia ich používajú len málokedy. Tieto traktory vyprodukujú odpad možno raz tri roky. Kontrolám zo strany obce sa nebránime a možno ich čoskoro zavedieme aj u nás," povedal starosta obce Podhoroď Emil Osif.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín