mimovládnych organizácii novú výzvu s názvom Rozvoj lokálnej infraštruktúry. Rezort ministerstva práce, pod ktorý spadá FSR, tento projekt rozbehol začiatkom augusta, jeho cieľom je podpora mikroprojektov na rekonštrukciu a obnovu budov komunitných centier, zlepšenie životného prostredia, podpora rozvoja obcí a centier poskytujúcich sociálnu starostlivosť.
Aktuálnou novinkou, ktorú lokálni konzultanti na seminári prezentovali, bola možnosť obcí čerpať finančné prostriedky aj na spevnenie a úpravu hrádzí. Vďaka úspešným projektom tak môžu povodňami zničené obce v Zemplíne získať peniaze na zlepšenie protipovodňového ochranného systému. Fond spomínanú výzvu odštartoval na celom Slovensku 11. augusta, pričom prvá uzávierka projektov je 30. septembra tohto roku. Podľa lokálnych konzultantov je to jedna zo šancí, ako pomôcť najchudobnejším regiónom Slovenska, medzi ktoré Zemplín neodškriepiteľne patrí. Na celý projekt je vyčlenený balík 370 miliónov korún, z ktorého budú čerpať chudobné regióny až do konca roku 2006.
Tento rok bude Európsky sociálny fond (ESF) dotovať všetky slovenské projekty 50 miliónmi korún, pričom na zemplínsky región z tohto balíka pripadajú tri. V priebehu dvoch rokov sa táto suma dvojnásobne navýši. "Peniaze sú presne rozpočítané na daný okres a lokalitu, preto sa nedajú navýšiť. Predkladatelia úspešných projektov dostanú viac až v ďalšom roku. Samozrejme, z tohto koláča si jeden projekt môže ukrojiť viac ako ostatné. Prioritou je, aby bol kvalitný a hlavne najpotrebnejší pre chudobnú komunitu. Veľa žiadateľov o finančnú dotáciu pripraví síce pekné projekty, ale z hľadiska dôležitosti nie sú pre danú komunitu prioritou," tvrdí lokálny konzultant FSR Košického kraja Anton Koleno.
Podľa neho obce, ktoré pred niekoľkými týždňami zaplavili rozvodnené zemplínske rieky, zatiaľ neprejavili záujem o vypracovanie projektov na úpravu a spevnenie hrádzí. "Túto výzvu sme vyhlásili len minulý týždeň, takže niektoré ani nevedia, že je aj takáto možnosť. Závisí od nich, ako rýchlo sa po získaní informácií zaktivujú a predložia projekty," vysvetlil konzultant. O získanie finančných prostriedkov z grantových schém ESF prejavili záujem aj zástupcovia rómskej komunity, ktorí chcú zlepšiť nelichotivú situáciu Rómov v Zemplíne. "Najväčší problém vidíme v nedostatku komunitných centier, o ktoré je zo strany Rómov veľký záujem. V našom regióne za posledných desať rokov vzniklo iba jedno - v Trebišove, pritom ich tu potrebujeme približne osem. Žiaľ, najhoršie je, že nám pri vypracovaní projektov chýba spolupráca samosprávy," uviedol na záver riaditeľ Informačno-poradenského centra Rómov v Michalovciach Ladislav Horváth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín