pozície neraz dostali vďaka drsnému a nekompromisnému postoju k ľudskému osudu a životu - egocentrickým sústredením sa na vlastnú osobu, kde neraz nemá miesto ani vlastná rodina, nie to ešte cudzí človek . Ak je tých ľudí vôkol nás príliš veľa, človek niekedy nadobúda pocit, že robiť niečo správne, čo naplní radosťou aj druhých, nemá zmysel. Že zapodievať sa bolesťou iných nie je náš problém. Ich starosti, trápenie a neľahký osud je len ich vlastným krížom nad ktorým si pilátsky umyjeme ruky a možno s falošným pochopením vyjadríme solidárnosť, ktorá je len akýmsi prázdnym gestom. Životnú filozofiu: Čo je silnejšie, prežije a čo je slabšie, nemá nárok, úplne zavrhli členovia Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím so zaujímavým názvom - KRTKOVČATÁ. Tým je táto filozofia nielenže cudzia, oni sa dokonca snažia presvedčiť okolitý svet, že hendikepované deti sú v mnohom lepšie ako ich zdraví rovesníci.
Združenie založila pred ôsmymi rokmi skupina vychovávateľov z Domova sociálnych služieb na Podskalke a ľudia, ktorí nie sú ľahostajní k neľahkému detskému údelu. Dnes má združenie okolo stosedemdesiat členov, ktorých okrem spoločného osudu zblížilo priateľstvo, láska a umenie. KRTKOVČATÁ sú vďaka svojim rozsiahlym kultúrnym aktivitám dnes známe nielen v metropole horného Zemplína, ale po celom Slovensku, v Čechách a Poľsku. Na rôznych benefičných koncertoch a podujatiach sa predstavili ako skvelí speváci, divadelníci aj výtvarníci. Dušou združenia je jeden zo zakladateľov - Ladislav Bohuš, ktorý skromne priznáva, že za terajšími úspechmi stojí nielen on sám, ale dobre zohratý tím skvelých ľudí.
"Celá myšlienka vznikla v roku 1996 v domove na Podskalke, kde som pracoval ako vychovávateľ. Spolu s ostatnými kolegami a zdravotníckym personálom sme sa rozhodli, že hendikepovaným deťom môžeme dať oveľa viac, ako je len povinná výchova a cvičenia. Začali sme aj vo voľnom čase pripravovať rôzne kultúrno- spoločenské akcie, ktorými sme si postihnuté deti rýchlo získali a začali žiť s radosťou a pocitom, že aj oni niečo dokážu. Naplnil ich pocit uspokojenia, ktorý sa stal aj naším krédom: "Sme iní, nie horší"," tvrdí Ladislav Bohuš.
Po ľahkých tanečných choreografiách a piesňach nasledovali náročnejšie veci, do ktorých sa deti pod vedením svojich vychovávateľov- priateľov púšťali s čoraz väčšou radosťou a nasadením. Výsledkom je nahrávka vlastného CD s názvom Na Podskalke, ktoré deti nahrali pred šiestimi rokmi. Do práce na novom cédečku sa pustili s nasadením, ktoré im môžu závidieť aj profesionálny speváci. "Práca v štúdiu bola náročná, pretože sme museli najprv deti na vozíku dostať na rukách na tretie poschodie. Poriadne sme si všetci užili aj v samotnom štúdiu mnohé mali spočiatku veľkú trému a na nahrávanie sa nedokázali sústrediť. Ale keď z nich strach opadol, pustili sa do nahrávania takým tempom, že sme jeden deň za šestnásť hodín natočili celé cédečko. Bolo to veľmi vyčerpávajúce, ale zároveň obdivuhodné, pretože takúto makačku málokedy podstúpia aj skutoční speváci," vysvetľuje Bohuš.
Okrem hudby začali KRTKOVČATÁ fušovať aj do výtvarného umenia a ich detské výtvory teraz majú možnosť dokonca vidieť aj deti v Anglicku a na Novom Zélande. Malí humenskí výtvarníci pripravili ilustrovaný kalendár, ktorý poputoval do podobných zariadení v spomínaných krajinách. Podľa Bohuša cieľom zohratého tímu, ktorí už niekoľko rokov úspešne vedie združenie, nie je len podporiť hendikepované deti, ale naučiť ich spolupracovať a žiť aj s tými zdravými - zbaviť ich bariér a nebáť sa komunikovať, prekonať strach s vlastného osudu a vnútorného zajatia. "Postihnuté deti pripravujú program spolu so zdravými za pomoci vychovávateľov a učiteľov. Nechceme ich segregovať," konštatuje Bohuš.
Celé poslanie KRTKOVČIAT súvisí aj s ich tajuplným názvom, ktorí si mnohí ľudia nevedia vysvetliť. "Symbolom združenia je krtko. Naše deti, tak ako toto malé zvieratko sa svojím úsilím snažia prekopať na svetlo, kde žijú zdraví ľudia, aby im ukázali, že v každom z nás je ukrytý talent a túžba niečo dokázať," tvrdí duša KRTKOVČIAT.
Humenské združenie každoročne úspešne reprezentuje Slovensko aj na medzinárodnom festivale v českých Strakoniciach. Na domácej pôde pravidelne v novembri pripravuje benefičný koncert, ktorý je už niekoľko rokov lákavým magnetom pre divákov z celého Zemplína. Dokonca sa pustili aj do divadla a v spolupráci so známym amatérskym divadlom Samé ucho nacvičili hru Polepetko a Kocúr v čižmách. KRTKOVČATÁ okrem obetavej a láskavej práce zanietencov dostali šancu sa prejaviť a nájsť radosť v živote aj vďaka mnohým sponzorom, ktorým ich osud nie je ľahostajný. Svojou umeleckou činnosťou a aktivitami presvedčili všetkých, že aj oni patria na svetlo, kde žijú ďalší obyčajní ľudia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín