sa do dejín "slovenského mora" určite zapíše ako jedno z najhorších. Kvôli chladnému počasiu pláže zívali prázdnotou, pláže a kúpaliská sa zaplnili rekreantmi len cez víkendy. Nízka návštevnosť sprevádzala celé leto aj na kúpaliskách v Trebišove, Humennom a na Sninských rybníkoch.
Podľa riaditeľa Správy cestovného ruchu (SCR) Vinné Miroslava Jura nemôže za nevydarenú sezónu na Šírave len chladné počasie. "Pod nízku návštevnosť sa podpísala aj zlá sociálna situácia obyvateľstva na východnom Slovensku. Dovolenka na Šírave sa pre mnohých stala luxusom," uviedol Juro.
V minulom roku navštívilo rekreačné strediská SCR Vinné asi 300-tisíc rekreantov. Návštevnosť počas tejto sezóny je podľa odhadov až o 30 percent nižšia! Za zlou sezónou podľa neho stojí aj "nespolupráca" a ľahostajnosť podnikateľských subjektov na Šírave. "Nie je tu dosť široká ponuka doplnkových služieb, ktorá by v prípade chladného počasia zabezpečila rekreantom náhradný program - napríklad rôzne cyklotúry či turistické pochody na hrady a za prírodnými krásami. Polovicu aktivít na Šírave zabezpečujú okrem SCR aj podnikatelia - žiaľ, nie sú schopní sa zjednotiť a spoločne oživiť turizmus. Stále sa navzájom vnímajú ako konkurenti," dodal Juro. Podľa neho tento rok veľmi ubudlo aj poľských rekreantov - poľská vláda ich totiž finančne podporila, aby strávili dovolenky doma.
Z tohtoročnou sezónou neboli spokojní ani na trebišovskom kúpalisku. "Bola to najslabšia sezóna za posledných pätnásť rokov, pričom paradoxne sme na ňu boli po technickej a organizačnej stránke najlepšie pripravení. Naše plány skrížilo zlé počasie, kvôli ktorému sme museli upustiť od mnohých akcií, koncertov a podujatí. Tento rok sme napríklad vôbec nemali ani nočné kúpanie. Záchranným lanom bolo usporiadanie dvoch turnajov vo vodnom póle s názvom Tatranský pohár a Dunaj cup - vtedy nám vyšlo počasie a hneď sa to prejavilo aj na vysokej návštevnosti," povedal správca rekreačných a športových zariadení mesta Ján Baluch.
Podľa neho chladné počasie zdvihlo aj náklady na prevádzku bazénov. "Cez deň bola teplota vody okolo 28 stupňov a v noci klesla až na 16, takže sme ju museli stále zohrievať," dodal Baluch.
Sezóna nevyšla podľa predstáv ani najsevernejšiemu letovisku v Zemplíne - Združeniu Aquapark Sninské rybníky, ktoré tento rok dokonca ani nevyberalo vstupné. "Snažili sme sa zarobiť len na bufetoch s občerstvením, reštauračných a ubytovacích službách. Žiaľ, nevydarené leto odlákalo domácu klientelu, ktorá tvorí gros celej návštevnosti. Naopak, kvitujeme mierny nárast zahraničných rekreantov z Ruska a Poľska," povedal konateľ Aquaparku Ladislav Jurpák.
Zle vyzerá bilancia letnej sezóny aj na humenských kúpaliskách, kde zaznamenali až o tretinu nižšiu návštevnosť ako vlani. "Ľudí sme mali hlavne cez víkendy, ale aj tie boli slabšie ako v minulosti. Celkovú bilanciu ešte nemáme, ale nevyzerá to dobre. Minulé leto sme mali na tržbách cez víkend okolo 60-tisíc korún. Teraz to bolo len 40-tisíc," povedal riaditeľ rekreačných a športových zariadení v Humennom Viliam Slaminka. Humenčania pre zlé počasie tento rok upustili aj od tradičnej súťaže Miss kúpaliska a záverečnej veľkej diskotéky, ktorá mala byť rozlúčkou s letom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín