je vysoká, ale stojí za to - tento pocit pozná každá matka, ktorá držala v náručí dieťa, ktoré deväť mesiacov nosila pod srdcom. Napriek tomu, že po prvej skúsenosti si povie, že na "toto" miesto sa už nevráti, väčšinou svoje slovo nedodrží. Keď nepríjemné spomienky zahladí najlepší lekár - čas, vráti sa znovu. Ono to však nemusí stále platiť teda to, že zostávajú len boľavé spomienky. Sú miesta, ktorých sa moderná doba dotkla dosť intenzívne a asociácia, že pôrod = bolesť, tu neplatí vždy. Jedným z nich je trebišovská pôrodnica, ktorú sme navštívili pred necelým rokom. Už vtedy tam nové vedenie zavádzalo všetko možné, aby mamičkám čo najviac spríjemnilo pobyt a v hlave malo množstvo ďalších vízií, ktoré na prvý pohľad vyzerali síce pekne, ale tak trochu nereálne. Ako je to dnes? Nuž, všetky sa splnili a my sme nevychádzali z údivu, čo je možné v maličkom provinčnom Trebišove.
Tunajšia pôrodnica si postavila latku dosť vysoko, ženy, ktoré si tu odrodili svoje ratolesti, si hádam spomínajú, že už dávno predávno tu zaviedli rooming in, čiže prítomnosť dieťatka v izbe šestonedieľky. Iste, dnes už nič zaujímavé, háčik je v tom, že tu tento systém fungoval už v roku 1983 ako v prvej pôrodnici na východe republiky. Veľké zmeny sa tu začali diať s odstupom 20 rokov - vlani po nástupe nového vedenia oddelenia. "Keďže mnohé čerstvé mamičky netúžili po spoločnosti troch ďalších žien, v lôžkovej časti oddelenia po rekonštrukcii vznikli dve nadštandardné izby s vybavením, pripomínajúcimi domáce prostredie s osobitným sociálnym zariadením, v ktorých nechýba chladnička, rádio či televízor a pacientky sa tu môžu stravovať a prijímať návštevy," vysvetľuje primár oddelenia Jozef Pajtáš. Ako dodáva, izby sú permanentne vyťažené a už čoskoro k nim pribudne ďalšia. Od tejto novinky už nebolo ďaleko k realizácii ďalšieho sna umožniť prítomnosť partnera pri pôrode. Iste, vždy sa to "dalo", ale žiaľ, nebolo to umožnené každému. "Teraz sme na to vytvorili podmienky - jednu pôrodnú sálu sme prestavali tak, aby mohol byť manžel alebo niekto blízky pri mamičke počas celého pôrodu pravdaže, bez toho, aby to vyrušovalo ostatné," podotkne primár.
Popri zvyšovaniu komfortu pacientiek počas a po pôrode sa oddelenie pustilo aj do zavádzania najmodernejších výdobytkov medicíny do praxe. Na sklonku minulého roka sa zaradilo medzi prvé na východe republiky, kde je možný ihneď po pôrode odber pupočníkovej krvi, ktorá je pre dieťa celoživotnou prevenciou pred smrteľnými chorobami - leukémiou, anémiou, nádorovými ochoreniami mozgu, sklerózou atď. "Pupočníková krv na sto percent spĺňa podmienku kompatibility, takže počas liečby nehrozí, že by ju telo odmietlo. Obsahuje totiž večne mladé bunky a pokiaľ sa odoberú hneď po pôrode a zmrazia, na rozdiel od dieťaťa nikdy nezačnú starnúť. Zjednodušene povedané, pupočníková krv funguje ako celoživotná poistka pre prípad choroby," hovorí primár. Ako dodáva, od zavedenia odberov ich vyskúšalo asi 20 matiek a vôbec nešlo výhradne o prvorodičky. "Práve naopak, často si ho dávali robiť viacrodičky - táto krv sa dá totiž využiť aj pre súrodencov dieťaťa," dodá Jozef Pajtáš. A aby sme nezabudli, začiatkom roka v Trebišove zaviedli aj epidurálnu anestéziu, ktorá výrazne znižuje bolesti z kontrakcií.
Asi pred rokom oddelenie plánovalo aj zavedenie alternatívnych metód rodenia. "Jednou z nich sú pôrody do vody, ktoré sa zatiaľ robili len na jedinom mieste - v nemocnici v Topoľčanoch. Chodili tam ženy z celého Slovenska a keď sme sa tam boli pozrieť, zistili sme, že vysoké percento z nich pochádza práve z východu republiky," spomína. Ako dodáva, sen sa pred pár týždňami stal realitou - do jednej zo sál ako druhý na Slovensku po spomínaných Topoľčanoch nainštalovali špeciálnu vaňu na zákazku, ktorá je prispôsobená tak, aby tu rodička mohla priviesť na svet dieťatko. "Žena do nej vchádza, keď je dostatočne otvorená - pôrod je menej bolestivý a prirodzenejší, lebo voda masíruje panvové dno. Dieťatko vlastne z plodovej vody len prepláva do klasickej a keď je na hladine, vyberieme ho je to celkom spontánne a pre ženu aj dieťa je to úplne iný zážitok ako klasický pôrod. Tretiu pôrodnú dobu už absolvuje na stole," dodáva J. Pajtáš a ako prezrádza, za ten krátky čas, čo túto alternatívnu metódu zaviedli, ju využili štyri mamičky.
"Ďalšou výhodou je, že pri pôrode do vody nie je potrebný nástrih ani u prvorodičiek, hoci štandardne sa to v ich prípade robí," upozorňuje. Počas celého pôrodu ozvy dieťatka monitoruje špeciálne zariadenie, ktoré z pochopiteľných príčin nesmie prísť do styku s elektrinou a preto je na batérie. Okrem pôrodnej vane v trebišovských pôrodných sálach nájdete aj pôrodnú stoličku. "Napriek tomu, že aj táto metóda má niečo do seba, lebo umožňuje využiť silu gravitácie, o ňu zatiaľ nebol záujem," hovorí primár. Keď sa pýtame na čísla v kontexte toho, či sa oddeleniu vôbec oplatí investovať do tejto modernizácie, reaguje: "Robíme to kvôli pacientkám, a to či túto možnosť využijú, je len na nich. Isté je, že napriek negatívnemu demografickému trendu nám počet pôrodov stúpa. V roku 2003 sme ich mali o 60 viac ako rok predtým a za prvý polrok roku 2004 k nám prišlo priviesť na svet deti o 40 žien viac ako za porovnateľné obdobie vlaňajška. Najviac nás teší, že neprichádzajú len z nášho okresu, pre ktorý sme spádovou pôrodnicou, ale aj z Kráľovského Chlmca, Vranova nad Topľou a Michaloviec," dodáva na záver primár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín