šľachtického rodu, oženil sa veľmi mladý, ale jeho žena zomrela pri pôrode. Zlomený bolesťou sa uchyľoval do lesov a zabudnutie hľadal pri love. Raz na Veľký piatok na poľovačke uvidel jeleňa, ktorý mal medzi parohmi jasne žiariaci kríž. Hubert po tomto zážitku vstúpil do kňazského stavu. Zomrel v roku 727, v 8. storočí ho vyhlásili za svätého a v roku 1170 sa stal patrónom poľovníkov. Toľko pohľad do histórie, ktorá si prednedávnom v humenskom kaštieli na jeden deň podala ruku s prítomnosťou. Už tretíkrát ai tam stretla kasta, ktorú má sv. Hubert pod patronátom poľovníci.
Už od skorého rána sa na nádvorí renesančného kaštieľa schádzali nielen poľovníci, lesníci a milovníci prírody, ale aj zvedavá verejnosť.
Na pravé poludnie slávnostne otvorili brány výstav "Exotické trofeje" a "Poľovníctvo a ochrana". "Exotické trofeje pochádzajú zo súkromnej zbierky Ing. Jána Molnára, generálneho riaditeľa spoločnosti Mecom, a.s., ktorý ich zapožičal múzeu. Ja som veľmi rád, že také vzácne exponáty môžeme prostredníctvom tejto výstavy predstaviť aj širšej verejnosti," povedal riaditeľ Vihorlatského múzea Vasiľ Fedič. Nepochybne, veď trofeje žirafy škvrnitej, kudu veľkého, impaly kenskej či priamonožca juhoafrického sa nevidia len tak hocikedy. Pravdaže, najobliehanejším exponátom bola žirafa, ktorá svojím impozantným zjavom lákala mladých a starých a nejedno dieťa si pri nej urobilo fotografiu na pamiatku.
Kým si zvedavci obzerali na naše zemepisné šírky netradičné zvieratá, na nádvorí kaštieľa prebiehala svätohubertská omša, ktorú celebroval miestny dekan rímskokatolíckej farnosti Matej Babčák. Ako sa na správnu svätohubertskú omšu patrí, obeťou bol mladý srnec.
Po obedňajšej pauze sa začal v skanzene hlavný program. V úvode vystúpil František Stoličný zo Spišskej Novej Vsi, ktorý predviedol ukážky vábenia zveri na svojich vábničkách. "Mám 68 rokov a vábeniu zveri sa venujem dobrých 40. Moja zbierka pozostáva z asi 120 kusov, väčšinou nemeckej a rakúskej výroby," povedal.
A aby to nebolo len o jednom dvojnohom jeleňovi, súčasťou programu bola premiéra súťaže vo vábení tohto nádherného pána lesov.
F. Stoličný ako odborník naslovovzatý rád prijal post predsedu poroty. Súťažilo sa v troch disciplínach - ručanie mladého, resp. starého jeleňa, ručanie jeleňa, ovládajúceho stádo jeleníc a výzva jeleňa na súboj. Pretože sa táto súťaž konala prvýkrát, nesmelo sa jej zúčastnili len štyria odvážlivci. Víťazom sa stal Peter Čuchra, ktorý len o jediný bod predstihol svojho otca. "Hoci sa do súťaže prihlásili iba štyria záujemcovia, musím ich pochváliť. Aj v Humennom sú dobrí vábiči. Pokojne sa môžu zúčastniť na celoslovenskej súťaži, ktorá bude začiatkom septembra vo Sv. Antone," dodal F. Stoličný.
Koho nezaujala táto poľovnícka disciplína, mohol obrátiť pozornosť na sokoliarov, ktorí prišli až z Banskej Bystrice. Nechýbal im sokol myšiar, myšiak lesný, výr obyčajný, sova lesná ale aj krkavec čierny. Spestrením vystúpenia bol práve neposlušný krkavec, ktorý prestal reagovať na povely svojho cvičiteľa a namieril si to priamo k stánku s občerstvením. Elegantne dosadol na stôl a začal si pochutnávať na guláši. "Krkavec je tvor všežravý, a asi sa mu moja návnada nezdala dosť dobrá. Ako ľudia, tak aj zvieratá, sa niekedy zatnú a prestanú poslúchať," povedal s úsmevom Matúš Chudý, člen sokoliarskej skupiny sv. Bavona a dodal: "Sme na to ale zvyknutí. Ťažko sa pracuje aj so sovami, najmä s výrmi, ktoré sú tiež veľmi tvrdohlavé. Sokoliarstvu sa venujem len rok, no podobných situácií, keď nás zvieratá prestanú poslúchať, som už zažila niekoľko," dodala jeho kolegyňa Jana Šmehylová. Naozaj exkluzívnu možnosť dotknúť sa dravcov využili najmä najmenší - veď mať na ruke sokola či myšiaka je zážitok, ktorý sa len tak často neopakuje.
Ale nielen dvojnohé jelene, žirafy, sokoly a neposlušné krkavce sa postarali ľuďom o zábavu veď čo by to bolo za poľovnícke podujatie, keby na ňom chýbali najlepší pomocníci poľovníkov. A tak sa bezmála dvadsiatka psíkov predviedla v plnej paráde na neformálnej prehliadke, ktorú organizátori spojili aj s prednáškou. Počas nej verejnosti podrobne predstavili jednotlivé plemená, ich spôsob chovu a poľovníckeho využitia. Bolo na čo pozerať v rade štvornohých krásavcov nechýbali stavače, duriče, sliediče, brlohári aj farbiari. Návštevníkov asi najviac zaujal weimarský stavač, ktorý priťahoval zraky svojou lesklou oceľovo modrosivou srsťou a nezvyčajnými jantárovými očami.
Z Českej republiky prišli trubači z Přerova, ktorí spolu s kolegami z Trebišova spríjemňovali popoludnie ukážkami poľovníckych signálov a poľovníckou hudbou. Súbežne s vystúpením trubačov sa konal aj vopred avizovaný poľovnícky trojboj. Súťažilo sa v hode flintou do žita. Absolútnym víťazom sa stal výkonom 10,12 metra Dušan Papjak. Nuž, možno sa to zdá niekomu málo, ale je nutné dodať, že hádzať touto flintou nebolo celkom jednoduché zbraň s bukovou pažbou a oceľovou hlavňou totiž vážila skoro 20 kilogramov. Nesúťažne si mohli skúsiť hodiť aj návštevníci podujatia. Škoda len, že ďalšie dve plánované disciplíny - chodenie na chodúľoch a súťaž v pití piva - sa pre krátkosť času neuskutočnili. Na druhej strane, dosť času bolo na súťaž o čo najchutnejší poľovnícky guľáš. Titul víťaza získal srnčí guľáš, ktorý navaril Igor Mlej. A aby to nebolo len o poľovníctve, súčasťou Dňa sv. Huberta bolo vystúpenie tanečnej skupiny Ester a folklórnych skupín Hačure a Riava.
Čo dodať na záver? Pestrá zmes rôznych aktivít, súvisiacich s poľovníkmi a poľovníctvom nalákala do humenského kaštieľa stovky ľudí všetkých vekových kategórií. Aj vďaka peknému počasiu sa dobrá atmosféra šírila počas celého dňa a nečudo, že večer sa nikomu akosi nechcelo odísť. Nuž, už teraz sa môžeme tešiť na ďalší ročník, páni organizátori sa totiž nechali počuť, že bude ešte zaujímavejší ako tohtoročný. Uvidíme, o rok dovidenia.
Autor: Ján HROMADA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín