dodnes zvýšil až na tridsaťdva. Odborníci z RÚVZ už odobrali na laboratórne vyšetrenia prvé vzorky. Zatiaľ nie je jasné, či sa nebezpečná choroba šíri vzduchom, vodou alebo osobným kontaktom s infikovaným človekom, pretože priebeh šírenia meningitídy je atypický. Podľa odborníkov nemá epidemický charakter, ale dá sa klasifikovať skôr ako roztrúsený zvýšený výskyt.
Meninigitída sa prejavuje bolesťami hlavy, zvracaním, vysokými horúčkami a svetloplachosťou, čiže zvýšenou citlivosťou zraku na svetlo. Podľa lekárov z infekčného oddelenia michalovskej nemocnice má liečenie nakazených pacientov našťastie relatívne pokojný priebeh. "Hospitalizácia v nemocnici trvá približne dvanásť dní. Preventívne sa používa infúzia, lieky na zabránenie opuchu mozgu a podporná liečba, počas ktorej pacient dostáva vitamíny. Z akútnej choroby sa zatiaľ dostali všetci. Zatiaľ sme nezaznamenali žiadne komplikácie ani úmrtia. Po ukončení hospitalizácie na infekčnom oddelení nasleduje pre pacientov ešte ambulantné doliečovanie a pravidelné kontroly v priebehu celého roka," povedal primár infekčného oddelenia Štefan Zamba.
Čo je príčinou náhleho rozšírenia meningitídy určia až podrobné testy v laboratóriách regionálneho úradu v Košiciach. "Zatiaľ ešte výsledky nie sú známe. Súbežne prebiehajú virologické a serologické vyšetrenia. Prvé vzorky serologických vyšetrení nasvedčujú tomu, že ide o herpetické šírenie, ale sú to len predbežné výsledky a nie relevantný epidemiologický údaj. Preto je predčasné hovoriť o epidémii, pokiaľ neprebehne ďalší rad vyšetrení," uviedla krajská epidemiologička Janka Stašková.
Meninigitídou v Zemplíne sa budú čoskoro zaoberať aj odborníci z Bratislavy. "Už sme rozbehli spoluprácu s tamojšími laboratóriami, ktoré majú širšiu špecializáciu a pomôžu nám lepšie určiť príčiny rozšírenia," doplnila Stašková. Podobné komplexné vyšetrenia trvajú až osem týždňov, preto budú výsledky známe až v polovici októbra.