malo odísť zo závodu na výrobu obuvi vyše 200 ľudí. Spoločnosť Jas Export - Snina však dokázala získať nové zákazky a preto k prepúšťaniu zatiaľ nepristúpila. Či k tomu nedôjde neskôr, závisí od schopnosti podniku zaobstarať si ďalších odberateľov.
Podnik nahlásil úradu práce hromadné prepúšťanie, ktoré mal realizovať v termíne od júla do konca roka. "Oznámenie nám prišlo v máji a týkalo sa 207 zamestnancov. Ako dôvod vedenie podniku uviedlo vnútorné organizačné zmeny a nenaplnenie súčasných výrobných kapacít. Prepúšťanie manažment prejednal aj s tamojšou odborovou organizáciou," uviedla Valéria Kovačová zo sninského pracoviska Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Humennom. V závode však doteraz prepúšťať nezačali. "Nastal iba malý odliv zamestnancov, ktorý nemal parametre hromadného prepúšťania," potvrdila Valéria Kovačová.
Technicko-obchodný riaditeľa Róbert Karapín pre koRZÁR potvrdil, že za zastavením prepúšťania stojí to, že podniku sa podarilo získať niekoľko nových odberateľov v Nemecku, Francúzsku i na Slovensku. Firma je preto z najhoršieho vonku, zákaziek však nie je toľko, aby sa dalo prepúšťanie s istotou vylúčiť. "Možné je všetko. Ďalší vývoj závisí od toho, či sa podarí úspešne zrealizovať rozbehnuté projekty. Prebiehajú obchodné jednania s ďalšími potencionálnymi zákazníkmi, dolaďujú sa cenové dohody, prebiehajú skúšky výrobkov. Odberatelia preto nie sú zatiaľ stopercentne istí," povedal Karapín. Podľa neho je v záujme podniku zachovať pôvodné stavy zamestnanosti, podnik však musí byť schopný presadiť sa na trhu.
Spoločnosť Jas Export Snina vznikla v roku 1998, keď začala vyrábať v priestoroch divízneho závodu socialistického JAS-u, ktorý bol v bývalom Československu tretím najväčším výrobcom obuvi. Minulý rok prišiel podnik z vlastnou kolekciou. Dnes zamestnáva viac ako 500 zamestnancov a podľa webovej stránky spoločnosti vyrobil v tomto roku takmer 400-tisíc párov obuvi.
Ekonomicky nestabilná oblasť okresu Snina zažila hromadné prepúšťanie už niekoľkokrát. V minulosti trpel región najmä stagnáciou strojárskej výroby. Prácu bez vlastného pričinenia stratilo v sninskom Vihorlate po vyhlásení konkurzu v dvoch vlnách začiatkom roku 2001 355 ľudí. V decembri 2001 potom z Vihorlatu odišlo ďalších 366 zamestnancov. V závere roka bol rozviazaný pracovný pomer z vyše tisíckou zamestnancov. Väčšia časť z nich však plynulo prešla do Vihorlatu s.r.o., ktorý odkúpil väčšinu majetku Vihorlatu a.s. v konkurze. Naposledy využil inštitút hromadného prepúšťania závod Jas- Elmont, ktorý je subkontraktorom Siemensu, kde minulý rok v máji stratilo prácu vyše 200 zamestnancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín