tejto časti mesta je totiž také deravé, že museli dodávky zastaviť kvôli veľkým stratám. Ako sme zistili, vlani cez deravý vodovod vytieklo do zeme takmer sedemnásťtisíc kubíkov pitnej vody! Preto voda do Borova tečie iba v určité dni a ľudia sú odkázaní najmä na miestne studne.
Aj keď je Borov súčasťou Medzilaboriec, voda sem priteká gravitačným vodovodom z prameňa, ktorý sa nachádza v Habure. Táto obec starý vodovod spravuje od začiatku roka. Od Východoslovenských vodární a kanalizácií, š.p. ho vraj prebrala v zlom stave. "Má množstvo porúch, museli sme preto začať s jeho rekonštrukciou. Teraz sa pracuje na potrubí v Habure, mali by sme ho opraviť do konca októbra," povedal starosta Habury Mikuláš Juščík. Podľa neho práve kvôli tomu, že prebiehajú opravy vodovodu, sú v Borove často bez vody.
Trpezlivosť obyvateľov Borova však pretiekla. V nedeľu sa snažilo asi 50 Borovčanov riešiť patovú situáciu na stretnutí s haburským starostom. Nakoniec sa dohodli sa na tom, že voda sa bude púšťať každý deň na 2-3 hodiny podvečer. "Budeme sa snažiť splniť ich požiadavku a dodávky regulovať, ak to dovolí technický stav rekonštruovaného vodovodu," prisľúbil Mikuláš Juščík.
Žiaľ, problém môže definitívne vyriešiť len komplexná rekonštrukcia vodovodu v Borove, kde sú najväčšie poruchy. Podľa Juščíka chcú s ňou začať na budúci rok, potrebujú však k tomu okolo šesť miliónov korún. Juštík, ktorý je poslancom Národnej rady SR a zároveň predsedom parlamentného výboru pre životné prostredie , sa ich bude snažiť získať od Ministerstva životného prostredia. "Žiadosť o dotáciu podáme do konca roka. Kvôli tomu sme aj presadili zákon o environmentálnom fonde - aby aj obce do 500 obyvateľov mohli požiadať o financie na takéto projekty," uzavrel Mikuláš Juščík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín