kultúrnych podujatí v meste. Očarujúca hra tohto dvadsaťdvaročného talentovaného huslistu si podmanila citlivé umelecké srdcia nejedného poslucháča vážnej hudby. Málokto však pozná jeho začiatky, cestu a pestré koncertovanie mimo Zemplína.
K muzicírovaniu sa dostal prostredníctvom svojich starších súrodencov. Keď spomína na svoje prvé koketovanie s hudbou, tak jej podľa jeho vlastných slov ani nemohol uniknúť. "Dostávala sa mi pekne nevtieravo do uší, keď moji súrodenci pravidelne nacvičovali. Brat hral na klarinet a sestra na flautu. Vtedy sa vo mne prebudil driemajúci a doposiaľ nepoznaný, osudový vzťah k hudbe. Husle ma fascinovali rovnako intenzívne ako dieťa hračka," tvrdí Miroslav Starjak.
Malý huslista sa rozhodol, že sa tomu bude venovať naplno a vyskúšal prijímačky na základnú umeleckú školu. Husľový virtuóz, génius však dopadol úplne nečakane - od odborníkov sa vtedy dozvedel, že vraj nemá hudobný sluch a ani rytmus. Skrátka ho neprijali.
Miroslavov otec sa aj napriek nie príliš sľubnému začiatku nevzdal, akoby cítil, že v chlapcovi drieme ukrytý hudobný živel. Napokon učiteľov hudby presvedčil a tí ho prijali na akordeón. "Začiatok bol teda riadne zamotaný a vôbec som netušil, že sa uberiem husľovou dráhou," spomína Miroslav.
Päťročného chlapca raz zaujala v televízii nádherná žena, v ktorej rukách natoľko ožili husle, že podmanivé tóny Paganiniho milenky nadchli aj malého Miroslava. "Tlačil som na otca aj na učiteľa, že nechcem akordeón, ale že chcem hrať na husle! Učiteľ len zakrútil hlavou a povedal: Dobre môžeme to na rok vyskúšať," tvrdí s úsmevom huslista.
Tu niekde sa asi pred rokmi začal skutočný zrod mladého husľového mága. Prvým elementom, ktorý nastavil Miroslavovi vnímavé zrkadlo pohľadu na hudbu a jej okúzľujúcu silu, bola Valika Hocmanová. Tá naučila zalužického huslistu ponímať pravú podstatu hudby, nielen technikou a precvičovaním, ale ukázala mu ako má hudbu vnímať srdcom. "Husle a vôbec celú muziku som začal ponímať ako jeden úžasný dar z neba," zamyslel sa Miroslav.
Od prvého koketovania s hudbou už ubehlo niekoľko rokov a Miroslav za ten čas úspešne ukončil šesťročné štúdium na konzervatóriu v Košiciach a v súčasnosti študuje na Vysokej škole múzických umení pod vedením známeho slovenského huslistu profesora Michalicu. Ten sa stal pre Miroslava nielen učiteľom, ale aj vzorom. Dal mu však jednu radu, s ktorou musí počítať. "Hudba je ako droga, kto sa jej raz upíše, už sa jej nezbaví. A mal pravdu. Chytila ma nielen samotná hudba, ale všetko čo s ňou súvisí. Študovanie rôznych partitúr, konceptov," opisuje rozohnene svoju lásku Starjak.
Tréning husľového virtuóza vyzerá skoro ako nevyhnutné pravidelné stravovanie, bez ktorého nedokáže ľudský organizmus fungovať. Aby nasýtil a zdokonalil svoju túžbu po neustálom hraní, husle berie do ruky už o šiestej ráno a naspäť do puzdra ich vracia až večer.
Miroslav si uvedomuje, že klasická hudba nie je v súčasnosti v slovenskom publiku zrovna populárna, ale nie je z toho skormútený. Naopak si myslí, že noví, mladí a talentovaní interpreti vďaka dobrému štýlu nadchnú aj dnešné - prevažne techno, haus, dance flór a ináč orientované publikum.
"Musíme si nájsť cestu, vďaka ktorej klasická hudba nestratí ani kúsok svojho čara, ale zároveň bude atraktívna aj pre mladého poslucháča. Ona v skutočnosti je, len mladí ľudia akoby k nej nepoznali cestu. Som rád, že už nielen na Západnom Slovensku, ale aj doma v Zemplíne začína tradícia koncertov vážnej hudby, ktorá si postupne získava čoraz väčšiu klientelu," tvrdí Miroslav.
Nadaný muzikant koncertuje najmä na Slovensku, ale hral už aj vo všetkých krajinách strednej Európy. Vďaka množstvu odohraných koncertov sa cíti ako doma vo Francúzku, Taliansku, ale najmä v Rakúsku. "Momentálne pôsobím v Junge Filharmonik Wien (mladí filharmonici Viedne), ale spravil som aj konkurz do Mozartovej filharmónie. Bolo to vskutku náročné," vysvetľuje Miroslav, ktorý s rakúskymi filharmonikmi už odohral niekoľko veľmi úspešných koncertov aj v ďalekej Číne. Tento rok zablúdi na turné aj do krajiny vychádzajúceho slnka a Spojených arabských emirátov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín