z roku 2001 v tejto obci tvoria viac ako 20 percent populácie príslušníci rusínskej národnostnej menšiny. Aj keď faktických Rusínov je v Radvani i v okolitých dedinách oveľa viac, na nepovinný predmet sa prihlásilo zo 147 žiakov školy len šestnásť detí. Aj tento počet však stačil na rozbehnutie výučby nového predmetu, keďže potrebných bolo aspoň dvanásť žiakov.
Rusínčina v rozsahu jednej hodiny týždenne tu začali vyučovať vďaka učiteľovi Marekovi Gajovi, ktorý je jedným z dvoch prvých absolventov vysokoškolského štúdia rusínskeho jazyka na Prešovskej univerzite. "Učím na tejto škole druhý rok, v tomto roku som dal riaditeľovi návrh, aby sme skúsili začať s rusínskym jazykom ako nepovinným predmetom. Predmet učím v prvých troch ročníkoch a je to zatiaľ v experimentálnej rovine. Na budúci rok by som chcel vyučovať rusínčinu aj na 2. stupni," povedal Marek Gaj.
Pri vyučovaní jazyka používajú aj učebnice určené pre tento predmet, ktoré poskytla Rusínska Obroda. "Azbuku učíme zo šlabikára, k dispozícii máme aj rusínsku čítanku," hovorí Marek Gaj. Deťom však chýbajú pracovné zošity. Škola v Radvani by chcela vo vyučovaní nového predmetu pokračovať. "Všetko závisí od toho či bude záujem, ale myslím, že už tieto začiatky ukázali, že učiť rusínčinu má zmysel. Deti by mali poznať písmena a gramatiku jazyka, ktorým bežne rozprávajú doma," myslí si zástupkyňa školy Jana Škovranová.
Základná škola v Radvani nad Laborcom je piatou na Slovensku, kde deti môžu navštevovať rusínsky jazyk, ktorý bol kodifikovaný v roku 1995. Tri sú v Zemplíne rusínčina sa učí už niekoľko rokov na oboch medzilaboreckých základných školách i v Stakčíne v okrese Snina. Formou krúžku sa učí rusínsky jazyk aj na gymnáziu v Medzilaborciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín