Akcia, na ktorú okrem profesionálov prišla aj laická verejnosť, ktorá sa ornitológii venuje len ako hobby, bola súčasťou Európskych dní vtáctva. Vždy pripadajú na prvý októbrový víkend a počas nich sa na celom Starom kontinente organizujú rôzne podujatia, ktorých účelom je zviditeľniť prácu ornitológov širokej verejnosti a osloviť ju, aby sa viac zaujímala najmä o vzácne druhy vtákov, ktoré sa "vďaka" ľudským vplyvom ocitli na hranici vyhynutia.
"Keď odlietajú sťahovavé vtáky, ornitológovia oslavujú tzv. BirdWatch a to isté sa týka aj tých slovenských. Do Senného sme prišli, aby sme pozorovali jesenný ťah vodného vtáctva, ktorého tu žije nespočetné množstvo druhov. Niektoré sú veľmi vzácne a zriedkavé a vidieť ich znamená pre ornitológa nepopierateľný zážitok," hovorí ornitológ Samuel Pačenovský.
Ako dodáva jeho kolega z bratislavskej centrály Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) Martin Sárossy, v týchto dňoch sa na celom území krajiny koná 13 podobných podujatí. "Ornitológovia navštevujú tradičné lokality od Bratislavy až po Michalovce. Najobľúbenejšie sú práve pozorovania vtáctva pod dohľadom profesionálnych ornitológov jedno z nich je aj toto," dodá M. Sárossy.
Ako je známe, okolie rybničnej sústavy pri Sennom a Iňačovciach je už roky rajom ornitológov, lebo je dôležitou európskou zastávkou sťahovavých vtákov.
"Má najvyšší stupeň ochrany, no napriek tomu sa tu strieľa. Rybnikárom vtáky prekážajú, lebo sa živia rybami a v tomto kontexte majú aj špeciálne výnimky na odstrel kormorána a čajky. Žiaľ, ako sme zistili, a boli pri tom aj zahraniční kolegovia, v okolí Senného sa strieľalo aj v hniezdnom období, čo je zákonom prísne zakázané. Priamym dôkazom bola postrelená beluša, ktorej spoločenská hodnota predstavuje 70-tisíc korún. Otázne sú aj počty odstrelených vtákov a preto sme podali v tomto smere trestné oznámenie. Rybnikári vedeli o našej akcii a zariadili nám zákaz vstupu - museli sme ich sústavu obísť naokolo, čo je pekných pár kilometrov navyše," podotkne na margo neplánovanej obchádzky ornitológov lesoochranársky manažér SOVS Tomáš Blaškovič.
Napätým vzťahom medzi ochranármi a majiteľmi rybničnej sústavy nepomáha veľmi ani ich zámer odstrániť trstinu na rybníkoch. Práve ona je totiž neoddeliteľnou súčasťou biotopu pre niektoré druhy vodného vtáctva. "Ich žiadosť je na krajskom úrade životného prostredia, ale pokiaľ viem, ochranárske stanoviská k nej sú negatívne," konštatuje T. Blaškovič.
Ornitológovia počas dňa uvideli asi 55 druhov vodného vtáctva rôzne druhy kačíc, cíbikov chochlatých, žeriavov popolavých, lyžičiara bieleho či orliaka morského. Niektoré kŕdle mali aj po 400 kusov, ale zážitkom boli aj malé skupinky, ale vzácnych druhov. Pravdaže, jedinou šancou, ako pozorovať vtáctvo, je mať kvalitný ďalekohľad a najmä ústa na desať zámkov. Väčšina druhov je totiž citlivá na rušenie.
"Posledné tri spomenuté orliak, lyžičiar a žeriav sú veľmi vzácne, ale na Sennom ich nájdete, lebo tu majú ideálne podmienky. Vyžadujú totiž špeciálny biotop, ktorý nachádzajú práve pri Sennom a Iňačovciach. Vďaka tomu je to najpočetnejšia hniezdna lokalita pre lyžičiare. Tie sa kedysi viac zdržovali práve v okolí rybničnej sústavy, ale vďaka intenzifikácii a zásahom chovateľov rýb sa presunuli ďalej - do prírodnej rezervácie," dodáva Tomáš Blaškovič.
Jedným zo zriedkavých druhov, ktorá v Sennom žije, je aj najvzácnejšia kačica na Slovensku chochlačka bielooká. "Neviem, či sme ju videli, mnohé vtáky totiž s príchodom zimy menia šat a nedá sa presne identifikovať, o ktorý konkrétny druh ide. V každom prípade sa tu chochlačka vyskytuje, lebo tu má ideálne podmienky podmáčané lužné lesy s dostatkom porastu pálky a trstiny a kľud," vysvetľuje ochranár.
Kapitolou samou osebe sú tunajšie kormorány, ktoré sa pred časom stali mediálnymi hviezdami, lebo rybnikárom zožrali "tovar" vo väčšom objeme, ako bolo plánované. Je ťažké nájsť nejaký konsenzus, lebo istým spôsobom majú obe strany pravdu. Je to ochranári verzus rybnikári. Na jednej strane je Senné európskou raritou, na strane druhej to nehrá do kariet podnikateľským zámerom rybnikárov, ktorí majú tiež svoje argumenty.
"Lokalita je vzácna napríklad aj tým, že je to najsevernejšie položené hniezdisko kormoránov v Európe. V minulosti hniezdili práve pri rybníkoch, určených na chov rýb a vtedy sme ich videli obrovské množstvo. Tento rok sa nám to už nepodarilo škoda," hovorí T. Blaškovič.
Napriek spomínaným problémom to ornitológovia na Sennom nevzdávajú. Skôr naopak, v delegácii, rátajúcej takmer 70 duší, bolo veľmi veľa detí, ktoré sa pod dohľadom profesionálov učili, ako pozorovať vtáctvo. Rovnako ako dospelí, aj oni museli kvôli zriedkavému zážitku vyšľapať nejaký ten kilometer. Evidentne im to nevadilo a veselo debatovali medzi sebou a tešili sa z každého vtáka, ktorého videli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín