Cestné stavby, a.s., mestu ako investorovi postupne odovzdal všetky objekty a inžinierske siete, je už en bloc uzavreté a práve dnes začína zložité kolaudačné konanie, ktorého cieľom je získať kolaudačné rozhodnutie a neskôr užívacie povolenie.
"Zložité preto, lebo sú doň zainteresované až tri stavebné úrady - humenský Obvodný úrad životného prostredia, úrad v Kamenici nad Cirochou a Štátne dráhy Žilina. Naviac, na to, aby sme mohli do konania vstúpiť, sme museli skompletizovať veľmi obsiahlu dokumentáciu vrátane porealizačných zameraní a desiatok atestov," uviedol pre KORZÁR prednosta humenského magistrátu Anton Klamár. Ako dodal, tým pádom mesto splnilo svoju časť finančnej participácie na projekte priemyselného parku, ktorý je kofinancovaný z troch zdrojov - 6,5 percenta vložilo mesto, 20 percent sa prekryje zo štátneho rozpočtu a zvyšok zo zdrojov európskeho fondu Phare. Mesto zo svojej čiastky bolo povinné zabezpečiť vybudovanie spoločných priestorov ( prijímacia hala, vstup a pod.), všetkých sietí - telekomunikačných, elektrických, vodovodných, lapače olejov, komunikácie, spoločné plochy, osvetlenie atď.
"Počas odovzdávania majetku, ktorý máme v parku, došlo k zaujímavej situácii - súčasťou stavby bola totiž aj rekonštrukcia železničného priecestia, budovanie novej svetelnej signalizácie a stavba prístupovej komunikácie, ktorá ide aj cez trať, ktorá patrí Železniciam SR. My sme túto časť stavby prebrali ako investor a ihneď sme ju museli odovzdať ŽSR, keďže mesto na to nemá potrebný certifikát. Do toho času museli ŽSR používať starú signalizáciu, takže teraz sú na jednej strane priecestia nové stožiare a na druhej staré," vysvetlil perličku, spojenú s odovzdávaním stavby prednosta.
Podľa jeho slov pokročila aj výstavba hál na strane prvého investora - firmy TYTEX Slovakia s. r. o., ktorá má s mestom podpísanú nájomnú zmluvu na južnú plochu areálu parku. Spolu s nemeckou spoločnosťou Müller Textil tu od mája buduje nové výrobné priestory s plochou 3000 metrov štvorcových, v ktorých by prví ľudia mali nájsť prácu v prvom kvartáli 2005. "Ide de facto o takmer polovicu rozlohy parku a teraz je našou úlohou nájsť investora aj pre tú druhú. V tomto smere spolupracujeme s agentúrou SARIO, ktorá oslovuje zahraničných, ale rokujeme aj s našimi a českými - zameranie je najmä automobilový priemysel. Háčik je v tom, že cena za prenájom m2 je pre obe skupiny rovnaká - 3,5 Eura, čo našich investorov znevýhodňuje. Rovnako ako oni, aj my čakáme na novú legislatívu, na základe ktorej aj našim investorom bude štát pomáhať pri budovaní nových prevádzok a hál - bude to výhodné aj pre nich aj pre nás," dodal na záver prednosta.
Celý projekt výstavby priemyselného parku Guttmanovo, ktorý sa nachádza pri areáli Chemesu, bude stáť asi 2,7 milióna Eur. Dva milióny poskytne fond Phare, 550 -tisíc Eur dá štát a 170- tisíc už investovalo mesto. V parku s päťhektárovou rozlohou by podľa predbežných odhadov malo po jeho definitívnom dokončení vzniknúť 250 pracovných miest. V prvej etape firma TYTEX plánuje zamestnať asi 150 ľudí.
Text k foto haly tytex:
Poriadne pokročila aj výstavba hál firmy TYTEX, ktoré by mali dokončiť do konca roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín