vlastní rodičia. Toto zaujímavé opačné garde sa podarilo vďaka projektu v rámci Európskeho dňa rodičov a škôl. Cieľom podujatia bolo vytvoriť partnerské vzťahy medzi školou a rodičmi a priblížiť sa európskym trendom vo výchove. Rodičia tak dostali príležitosť vyskúšať si, ako chutí povolanie pedagóga so všetkým čo k tomu patrí.
"Zapojením rodičov do vzdelávacieho procesu sa napĺňa zámer prepojiť školu a rodinu v čo najväčšej miere, zvýšiť informovanosť rodičov o našej práci a zviditeľniť nás smerom k verejnosti. Zároveň im chcem poďakovať, že prijali naše pozvanie a zúčastnili sa na tejto milej akcii. Boli skvelí," povedal riaditeľ školy Slavo Pavolko. A ako to vyzeralo v triede? Nuž, postupne sa za katedrou vystriedalo päť odvážlivcov, ktorí mohli predviesť svoje "učiteľské" umenie a zaujať budúcich lekárov či programátorov. Rodičia, ktorí sa podujali na túto neľahkú úlohu vyučovali v rôznych oblastiach - ekonomika, informatika, prírodopis, zdravotníctvo či armáda. Pravdaže, každé dieťa zaujalo niečo iné, ale isté je, že najviac ich ťahalo k prírodopisu, kde sa im v úlohe pedagóga predstavil renomovaný zverolekár Marián Varga. Svojim "žiakom" ozrejmil okrem iného aj to, ako sa starať o svojho domáceho miláčika. Ako sám priznal, pozície učiteľa sa trocha obával.
"Nápad stať sa na pár minút učiteľom som privítal, no nevedel som, čo ma čaká. Iné je to doma, keď sa učím s deťmi a iné, keď na mňa tých párov očí hľadí podstatne viac.( smiech). Nuž, mal som trocha trému, no počas hodiny zo mňa opadla," prezradil nám. Deti, ktoré sa tejto zaujímavej hodiny zúčastnili, sa postupne zaujímali o všetko, čo sa týka ich domáceho zvieratka. Pán doktor musel čeliť otázkam, ktoré deti kládli jedno cez druhé, ako sa na správnych zvedavých žiakov patrí. Po skončení vyučovacej hodiny bol Marián milo prekvapený, ako si s tým dokázal poradiť. "V niektorých momentoch som nestíhal odpovedať na otázky, ktoré sa na mňa sypali zo všetkých strán, ale som veľmi rád, že deti javili záujem o túto problematiku - vidno, že majú vzťah k zvieratkám. Myslím si, že zvieratá sú súčasťou života a môžu veľa pomôcť pri výchove dieťaťa," povedal netradičný učiteľ prírodopisu. Jedným dychom však dodal, že svoju prácu by nevymenil, okrem iného aj preto, lebo so svojím zamestnaním je spokojný.
Medzi žiakmi sedela aj dcéra "dočasného" pedagóga, malá Veronika, ktorá bola zo svojim ockom spokojná. Sama mu položila zopár otázok a po skončení netradičnej hodiny priznala, že by svojho ocka prijala aj ako učiteľa. "Ale prírodopis by som vymenila za matematiku, ktorá nie je mojím obľúbeným predmetom," povedala bez obalu.
Okrem prírodopisu sa deti dobre zabávali aj na hodine informatiky, kde sa im predstavil v úlohe učiteľa počítačový programátor Peter Miško. Ten zostal zaskočený tým, že väčšina detí už počítačové základy má. Peter nám prezradil, že rolu učiteľa si už odskúšal, ale u stredoškolákov. "S mladšími deťmi je to zložitejšie - je potrebné zaujať ich vždy niečím novým a získať ich pozornosť. Osobne by som radšej pôsobil na základnej škole," prezradil nám počítačový odborník. Na ukážku priniesol aj svoj note-book, o ktorý bol veľký záujem pri stole, kde bol, sa v momente vytvoril doslova zástup malých zvedavcov.
A ako to celé dopadlo? Nuž, rodičia, ktorí si prišli po svoje dieťa, ostali v nemom úžase, keď im deti povedali, že oni domov zo školy nechcú. "Neverila som vlastným ušiam, keď mi dcérka povedala, že sa jej domov nechce, že chce v škole ešte ostať," konštatovala jedna z mamičiek. Akcia sa zapáčila aj vychovávateľkám školského klubu "Má to význam hlavne pre rodičov - môžu vidieť prácu na škole a pochopiť náročnú prácu nás, pedagógov. Je iné, keď o tom počujú a iné, keď to skúsia sami. A sme rady aj preto, lebo sa to páčilo deťom, o čom svedčia desiatky otázok, ktorými "pánov učiteľov" bombardoval," poznamenala na záver vychovávateľka Mária Namešová.
Autor: Július KMEC
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín