Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Podľa šéfky humenského SMER-u sa v Londýne nedá zablúdiť

Cesty za hranice a nielen všedných možností bývajú často poučné. Spoznávanie nových krajín so sebou prináša správny adrenalín, množstvo nových

skúseností, nápadov a občas aj niečo navyše. Jednu takúto cestu polopracovnú polosúkromnú absolvoval na sklonku leta okresná šéfka humenského SMER-u Jana Vaľová. Jej cieľom bolo hlavné mesto Veľkej Británie Londýn, kam si na pár týždňov vyšla na pozvanie svojho priateľa - prvého tajomníka Veľvyslanectva SR v Anglicku Juraja Zervana, u ktorého aj bývala. Ako priznala, metropola na ňu urobila dojem a počas svojho pobytu mala dosť času všimnúť si zopár zaujímavých detailov, ktoré možno bežným turistom ujdú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Každý, kto prvýkrát cestuje do cudzej krajiny, má prirodzené obavy, ako sa tam bude orientovať a či nájde všetko, čo potrebuje. Keď idete s cestovkou, máte po starostiach, ale ja som šla sama a veru, nebolo mi všetko jedno. Anglicko ma však v tomto smere dokonale prekvapilo má taký dokonalý informačný systém, že ani v takom obrovskom meste, ako je Londýn, nemôžete zablúdiť, hoci ste tam prvýkrát v živote," začína odvíjať niť svojich spomienok Jana Vaľová.

Ako dodáva, hneď na letisku sú turistom k dispozícií perfektné orientačné mapky mesta s presnými autobusovými traťami a kultúrnymi pamiatkami, podľa ktorých sa dá v pohode pohybovať po meste a spoznávať historické a kultúrne pamiatky. "Sama som to vyskúšala a fakt to funguje. Takmer celú obhliadku Londýna som absolvovala bez cudzej pomoci," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Prekvapením číslo dva bol pre ňu fakt, že ju nikde nikto nekontroloval. "Raz večer sme sa s Jurajom Zervanom len tak v športovom vybrali na zdravotnú prechádzku, a keď sme prišli do istého bodu, Juraj povedal, nech sa ešte poprechádzam, že on sa už vráti. Hovorím mu: Čo si? Stretnem nejakých policajtov a nemám pri sebe doklady. On na mňa udivene pozrel so slovami: Tu žiadne doklady nepotrebuješ, nikto ťa nebude legitimovať. Nie si na Slovensku," spomína Jana Vaľová.

Ako sa od tajomníka konzulátu dozvedela, čosi také ako kontrola občianskeho preukazu či vodičáku tam neexistuje. "Angličania tieto doklady vôbec nenosia so sebou a pokiaľ nespôsobia dopravnú nehodu alebo nie sú aktérmi nejakého trestného činu, ani ich od nich nikto nežiada. Aj v tom prípade ich na políciu môžu doniesť do troch dní. To ma šokovalo, veď na Slovensku, keď sa náhodou nepozdávate polícii, od vás automaticky pýtajú občiansky preukaz. Nuž, ešte sme asi nedorástli na demokraciu," smeje sa Jana Vaľová.

SkryťVypnúť reklamu

Od Juraja Zervana sa dozvedela aj to, že na budúci rok sa má v Anglicku konať celonárodná rozprava o zavedení identifikačných čísel a aj na Slovensku sa budú meniť občianske preukazy podľa EÚ, aby neobsahovali rodné, iba identifikačné číslo. Napriek tomu, že policajti rešpektujú súkromie Londýnčanov, nestrácajú na autorite. Práve naopak - tešia sa veľkému rešpektu verejnosti a to aj napriek tomu, že nie sú ozbrojení.

"V londýnskych uliciach som zažila druhý najväčší svetový festival hudby a tanca, ktorý zabezpečovali tisícky policajtov. Obdivovala som, s akým pokojom a ochotou všetko zvládali, " vysvetľuje predsedníčka SMER-u. Na druhej strane Anglicko na Slovensko nemá v demokratickom prístupe pri presadzovaní moci: "V Anglicku môže byť poslanec zároveň ministrom i sudcom najvyššieho súdu, čo sa u nás, našťastie, nedá. Je tam silná koncentrácia moci."

V Londýne sa stretla aj s mladými Slovákmi, ktorí tam prišli za prácou. Ich skúsenosti sú vraj také, že lepšie je vycestovať do krajiny a zohnať si prácu priamo pomocou anglických agentúr.

"Slovenské totiž pýtajú viac peňazí a stáva sa, že robota nezodpovedá sľubom. V každom prípade je pracovný pobyt v Londýne pre mladých školou života. Slováci tam týždenne zarábajú zhruba 200 libier, pričom za ubytovanie zaplatia najmenej 50 libier. Ceny sú tam na naše pomery vysoké, napríklad chlieb stojí 2 libry. Priemerný mesačný zárobok robotníckych profesií predstavuje 1500 libier, najlepšie platení vysokoškoláci zarábajú 4000 až 5000 libier," vysvetľuje J. Vaľová.

Príjemným prekvapením boli pre ňu múzeá, ktoré ponúkajú komplexné služby, pri jednotlivých expozíciách sú obchody. "Perličkou je, že do väčšiny múzeí je vstup zadarmo a môže sa v nich fotiť. Výnimkou je len múzeum s korunovačnými klenotmi," prezrádza J. Vaľová.

Ako podotkne, takmer vôbec ju neoslovilo múzeum voskových figurín Madam Tussaud's, kde si na vstupenku kvôli návalu turistov odstála viac ako hodinu. "Cena lístku bola pre našinca privysoká - stál takmer 22 libier. Myslím si, že Angličania a Američania dokážu veľmi propagovať akýkoľvek výmysel alebo pamiatku vo svojej krajine, ale mňa múzeum voskových figurín vôbec neočarilo. Väčším zážitkom bola pre mňa cesta taxíkom (cabs) históriou Londýna," tvrdí predsedníčka SMER-u.

Viac ako voskové múzeum ju zaujalo Centrum moderného umenia TATE MODERN, ktoré umiestnili do starej opustenej elektrárne a urobili tam obrovskú galériu. "Múzeum je bezbariérové a aj to je príklad ako sa dajú využiť staré nepotrebné budovy. Veľmi zaujímavý nápad veď na Slovensku je ich dosť," poznamenala.

Dojmy v nej zanechalo aj THE NATURAL HISTORY MUSEUM, v ktorom návštevník nájde nie zopár, ale desiatky oddelení fauny, flóry, hornín, vývoja zeme, ľudstva.

"Sú vytvorené hlavne pre praktickú ukážku - nezdržiavajú dlhými nudnými textami, ale snažia sa zaujať, takže sú ideálne pre deti. Čo môžete obdivovať? Hneď vo vstupe kostry dinosaurov, ich modely, ktoré sa hýbu a revú z množstva rastlín a hmyzu v oddelení Zem medzi svietiacimi sochami - symbolmi živlov. Po schodoch vojdete aj do vnútra Zeme a na vlastnej koži zažijete zemetrasenie z Kobe v naaranžovanom japonskom obchode, zľaknete sa automobilu roztrhnutého napoly spadnutou stenou. V oddelení ľudstva sa ocitnete tvárou v tvár zväčšenému zatiaľ nenarodenému zárodku. Bolo to úžasnú - mne osobne sa najviac páčilo práve tu. Strávila som tam celý deň a videla zrod života v každej podobe. Apropó, aj tam bol vstup zadarmo."

Typická ženská zvedavosť ju priviedla aj do najluxusnejšieho obchodného domu v Európe - Harrods, ktorý vlastní otec Doddyho al Faeda.

"Okrem strašne vysokých cien a najluxusnejšieho tovaru, ktorý tam môžete vidieť, ja tam aj pietne miesto a pamätník princeznej Diany, kde som sa zapísala aj ja. Ako som počula - až 80 percent Angličanov verí, že Dianina smrť bola pripravovaná."

Ako prezrádza Jana Vaľová, pracovná časť jej programu mala dva základné body prvým bolo, že na slovenskej ambasáde v Londýne jej ponúkli možnosť prezentácie Prešovského kraja v Londýne.

"Keď sa PSK rozhodne pre prezentáciu, určite tam nebude chýbať mesto Humenné. Prezentáciu zdarma zorganizuje slovenská ambasáda, na čo máme prísľub, mesto by hradilo svojim zástupcom akurát cestu a ubytovanie. Aby cesta bola účelná, treba si zvážiť, čo chceme propagovať," myslí si J. Vaľová.

Druhým bodom a de facto hlavným cieľom jej cesty bolo nadviazanie kontaktov s niektorou londýnskou školou.

"Jazykové pobyty v Anglicku sú veľmi drahé a nie všetci rodičia si to môžu dovoliť. Špekulovala som, ako by takúto šancu mohli dostať aj oni. Ako schodné riešenie sa ukázalo zabezpečiť tento pobyt cez školu, ktorú odporučí ambasáda. Som rada, že z vízie sa stáva realita humenským gymnazistom som doniesla darček v podobe listu, ponúkajúceho spoluprácu so strednou školou The Hayesbrook School. Tamojšie deti prejavili záujem kamarátiť sa so slovenskými rovesníkmi. Ak gymnazisti zareagujú na ich ponuku, môžu uskutočniť výmenné pobyty v rodinách a absolvovať bezplatné jazykové kurzy," dodáva na záver Jana Vaľová.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 560
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 078
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 908
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 608
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 352
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 344
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 170
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 775
  1. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  2. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  3. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  4. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  6. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  8. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 316
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 463
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 912
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 137
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 421
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 659
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 434
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 123
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  2. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  3. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  4. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  6. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  8. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 316
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 463
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 912
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 137
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 421
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 659
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 434
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 123
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu