Obhliadkou hrádze na ľavom brehu Ondavy, ktorá sa v dôsledku povodní v lete tohto roka pretrhla a zaplavila 3 600
Monitoring potvrdil, že práce na sanácii hrádze pokračujú a ich prvú etapu ukončí Slovenský vodohospodársky podnik už v priebehu tohto týždňa. "Vypočuli sme si pripomienky kompetentných, aby bola zosúladená súčinnosť jednotlivých orgánov počas povodní a aby nebolo zo zákona vyňaté predovšetkým hlavné pôsobenie civilnej ochrany (CO)," uviedol predseda spomínaného výboru Mikuláš Juščík. Dodal, že jedine CO je spôsobilá, pretože má na to odborníkov a techniku.
Juščík poznamenal, že informácie, ktoré poslanci poskytnú NR SR, vyzdvihnú potrebu prevencie. "Prevencia je oveľa lacnejšia a schodnejšia cesta, ako odstraňovanie dôsledkov katastrof," konštatoval Juščík. Zdôraznil, že pripravenosť obecných úradov, obvodných a krajských úradov musí byť zosúladená v pripravovanom zákone tak, aby mohli požiadať právnické osoby - poľnohospodárske družstvá či podnikateľov k okamžitému nástupu na pomocné práce, alebo odstraňovaniu škôd po mimoriadnych situáciách.
Za dôležitú vec, ktorá nesmie v zákone chýbať označil Juščík aj používanie poľnohospodárskych strojov pri katastrofách a červenej nafty. "Dosiaľ to nebolo podchytené a predsedovia poľnohospodárskych družstiev sa veľmi bránili, aby išli s červenou naftou na likvidáciu následkov po povodniach. Ministerstvo financií musí k tomu zaujať stanovisko," povedal Juščík. Poslanci si tiež vypočuli sťažnosti starostov postihnutých obcí na Zemplíne, ktorí ešte ani po roku a pol nedostali náhrady škôd po predchádzajúcich mimoriadnych udalostiach.
Autor: Markovce/Michalovce (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín