časom aj do poslaneckých lavíc v Medzilaborciach. Keďže mesto má finančné suchoty a zarúbanú sekeru u plynárov za približne 6 miliónov korún, je pochopiteľné, že radnica hľadá možnosti, ako prísť k peniazom. Preto padol návrh odpredať niektoré mestské pozemky. Na margo domáceho poslaneckého zboru treba dodať, že v lete tohto roku diskutovali a odobrili tzv. "cenovú mapu mesta".
Ide o dokument, ktorý rozdeľuje intravilán Medzilaboriec do zón, podľa vzdialenosti od centra mesta. Od tejto mapy by sa mala odvíjať aj hodnota cien mestských pozemkov pri predaji. "Načo je cenová mapa mesta? Veď poslanci ju aj tak nerešpektujú?!," obrátili sa na nás nespokojní Medzilaborčania. Podľa našich zistení totiž o kúpu pozemkov prejavili záujem dvaja poslanci, bývalá poslankyňa aj samotný primátor. Na tom by určite nebolo nič zvláštne, keby sa ceny predávaných pozemkov záhadným spôsobom nescvrkli na minimum. Poslankyňa Mária Gajdošová mala získať parcelu o rozlohe 120 metrov štvorcových za cenu 10 korún za štvorák. Horšie nemal obísť ani primátor Mirko Kaliňák, ktorý vraj získal kúpou garáž s pozemkom za vyše 61- tisíc korún. Otázka znie, prečo sa poslanci neriadili cenovou mapou mesta, kde sú sumy okolo 300 - 400 Sk za meter štvorcový...
"Môžem zodpovedne vyhlásiť, že spomínané predaje boli plne v súlade s platnou legislatívou" vyhlásil hlavný kontrolór mesta Peter Chalachan. "Je potrebné upozorniť, že spomínaná cenová mapa mesta nie je všeobecne záväzným nariadením! Pre našich poslancov má tento dokument iba charakter doporučení. Pre upresnenie - nad jedným zo spomínaných pozemkov prechádza vedenie vysokého napätia, takže sa nedá o ňom hovoriť ako o stavebnom. Ďalší prípad išlo o časť pozemku, na ktorom je smetisko. Ak by išlo o štandartné stavebné pozemky, mal by som výhrady k schváleným cenám aj ja... A čo sa týka garáže pána primátora? Miestna nemocnica predávala nie jednu, ale okolo dvadsiatky garáží. Ich ceny určoval súdny znalec a musím dodať, že primátor zaplatil za svoju najviac," uviedol pre KORZÁR.
Tak načo vlastne poslanci schvaľovali cenovú mapu? "Mapa má svoj význam pri predaji štandardných mestských pozemkov. Ale akým spôsobom možno zrovnávať pozemok s inžinierskymi sieťami so smetiskom? Som presvedčený, že poslanci sa k pozemkovej mape čoskoro vrátia a urobia niektoré doplnky," vysvetlil kontrolór.
Pre porovnanie s pomermi v iných mestách - niekde minimálne ceny mestských pozemkov "ošetrili" všeobecne záväzným nariadením, inde o nich rozhoduje iný záväzný dokument, ale s menšou právnou silou napríklad zásady o nakladaní s majetkom mesta. Podľa obchodníkov či realitných agentov, najčistejším spôsobom pri predaji verejných nehnuteľností, ktorý sa dlhé roky uplatňuje v západnej Európe, sú predaje na základe odborných znaleckých posudkov a následnej dražby. Terajšie formy predaja slovenského mestského či obecného majetku napriek zlepšeniu legislatívy poskytujú ešte stále veľa možnosti na netransparentné "čachrovanie" so strany vybranej úzkej skupiny úradníkov, či regionálnych politikov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín