namiesto pera, gumy a kníh na tri dni usalašili "žabykláče" z maminej kuchyne a ručné vrtáky z otcovej dielne. K tomu nekonečná detská fantázia, nepoznajúca hranice a dve učiteľky, ktoré sa hrajú nielen na poradcov, ale v prípade potreby sú pripravené aj na poskytnutie prvej pomoci. Hovorím o malom sviatku kreativity, inšpirovanej jesennou prírodou a plodmi, ktoré dáva pole, ktorý sa na prelome minulého a tohto týždňa odohral v slovenskej základnej škole v Kráľovskom Chlmci. Výsledkom je Haloween tak trochu v predtermíne , ale o to krajší, že si ho zorganizovali samé deti. Pravdaže, so všetkým, čo k tomu patrí...
"Táto tradícia sa u nás zaviedla pred piatimi rokmi a de facto nadväzuje na výstavy ovocia a zeleniny, ktoré sa konávajú počas Medzibodrožských slávností. Každý rok vyberieme skupinu detí - tretiakov až piatakov, ktorí dostanú možnosť vyskúšať si svoju šikovnosť a vlastnoručne si vyrezať a ozdobiť tekvicu. Súťaži, či skôr prehliadke, sme dali názov Zo záhrady pani Pumpkinovej podľa anglického označenia pre tekvicu," hovorí Marta Čarnakovičová, jedna z dvoch učiteliek, ktoré celý predtermínový Haloween pred rokmi vymysleli a nahovorili naň deti. Tie veru nemuseli dlho prosiť, a to aj napriek tomu, že všetky dielka museli vytvoriť na úkor svojho voľného času.
Ako dodáva jej kolegyňa Eva Királyová, deti sa do "výroby" halloweenovských tekvíc pustili naplno a takmer celý minulý týždeň v triede písanie úloh nahradila práve voľná tvorba. "Prvé dni donášali potrebný materiál väčšinou ho priniesli tie, ktoré bývajú na dedinách, kde sa chovajú prasiatka a tekvice sú súčasťou ich jedálnička. Perličkou je, že po vydlabaní si vnútro zobrali domov, aby nič nevyšlo navnivoč...bTie drobnosti šípky, trnky či gaštany - podonášali aj ostatné," vysvetľuje.
Šikovní školáci v ďalších dňoch 3-4 hodiny denne venovali tvorbe keď bol čas, tak ešte ráno pred vyučovaním, ale väčšinou popoludní. Pravdaže, všetko bez akejkoľvek pomoci - učiteľky im len radili, ale nie pomáhali. "O to bolo komplikovanejšie, lebo nie všetky vedia narábať s nožom. A to by ste sa čudovali, aké nožiská podonášali z domu. V záujme bezpečnosti sme ich radšej hneď ráno pozbierali a popoludní sme im ich zase porozdávali. Našťastie, tento rok k žiadnemu úrazu nedošlo," smeje sa M. Čarnakovičová.
Ako sa priznala Eva Királyová, jedinou obeťou podujatia bola ona, keď si nechtiac porezala prst.
Výsledok na seba nenechal dlho čakať od minulého piatku sú na chodbe školy vystavené všetky dielka, ktoré šikovná skupinka vytvorila. Ich krásu a zručnosť detí prišli posúdiť aj ich rodičia a samozrejme, zvedaví spolužiaci. Problémom, ktorý teraz stojí pred oboma učiteľkami, je vybrať tú najkrajšiu tekvicu. "Ako tak na ne pozeráme, z hodnotenia asi nebude nič, lebo všetky sú pekné. Preto sme sa rozhodli, že balíček sladkostí a nejaké drobnosti do školy dostane každé z 28 detí," dodávajú unisono obe učiteľky.
Žiaľ, keďže ide o prírodný materiál, dlhé trvanie vraj výstava mať nebude. Naviac, akosi z nej nenápadne začínajú miznúť exponáty. "Patrí to k tomu, niekomu sa to zapáči, tak to proste zoberie domov," hovorí s úsmevom E. Királyová.
A čo deti? Tie sa už tešia na ďalší ročník a už teraz špekulujú o tom, ako dosiahnuť, aby práve tá ich tekvička bola najkrajšia...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín