Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1248 a celá jej história sa krúti práve okolo slávneho hradu, s ktorým je spojených niekoľko legiend.
Žiadny súvis s názvom obce nedáva jej erb, v ktorom je vyobrazený topoľ na pažiti a na jeho vrcholci sedí vták, ktorý je na veľkosť stromu priveľký. Asi aj preto sa z pokolenia na pokolenie ujalo pre vysvetlenie názvu obce čosi iné - legenda. Tá hovorí, že kedysi dávno vládol nad územím, kde sa dnes nachádza Brekov a zrúcaniny jeho hradu, bohatý a pyšný pán menom Okur. Ten na prechádzke lesom stretol krásne dievča Barkó, ku ktorej zahorel čistou láskou a zobral si ju za manželku. Oproti starej ošúchanej chalupe, ktorej dievčina žila, potom postavil Okur pyšný hrad, nazval ho Barkó a podaroval ho svojej neveste. Pod ním časom vznikla obec rovnakého názvu dnešný Brekov.
Ako sa píše v historických análoch, hrad bol údajne jedným z troch, ktoré postavil Sobieslav Ludányi po tatárskom vpáde. Jeho rod dostal tunajšie majetky od kráľa Bélu IV ako uznanie za pomoc v bojoch proti Tatárom a Bulharom. Rovnako uznávaný bol aj jeho syn Peter, ktorý vlastnil v Hornom Zemplíne majetky, ku ktorým patrili aj tzv. Veľké Michalovce. Jeho manželka Anna Veľké Michalovce v roku 1247 odstúpila zaťovi grófa Sztáraya a takto sa hrad dostal do majetku michalovských zemepánov. Musel mať veľký význam v dokumentoch z roku 1307 sa spomína ako castrum Barko - nepochybne strážil priechod priesmykom ako verejnú cestu Via publica a v roku 1329 dokonca aj veľkú cestu Via magna pre plavbu člnov, lodiek a pltí po Laborci. Žiaľ, dnes už do vôd rieky pozerajú len jeho zrúcaniny, ako pamätník zašlej slávy.
Každého už zo štátnej cesty zaujme celková prírodná scenéria hradu a jeho okolia, ale málokto vie, že v oblasti Rejkovo, Viničná skala a Klokočiny sa nachádza chránená jaskynná oblasť s Malou a Veľkou Artajamou a brekovskou jaskyňou. V historických záznamoch sa hovorí, že ide o veľký jaskynný komplex, ktorý sa vraj tiahne aj popod koryto Laborca až na Jasenovský hrad. V povesti o jaskyni sa píše, že zachránila život už spomínanému uhorskému kráľovi Bélovi IV. v boji proti Tatárom. Brekov je známy aj skvelým vínom. Podľa historikov z neho pili aj pomazané kráľovské hlavy. Slávny Matej Korvín podľa análov prezimoval na Brekovskom hrade po vyhranej bitke s kráľom Kazimírom IV. a práve tunajšie víno bolo jeho víťazným. Druhým panovníkom, ktorý ho ochutnal ako Tedeum víno, bol Ján Sobielski, ktorý sa cez Brekov vracal po víťaznej bitke v septembri 1683 nad Turkami pri Viedni.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín