potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu, na ktorú samospráve chýbajú financie. Potrebných 19 miliónov korún, ktoré by zabránili odstávke štadióna, sa snaží teraz mesto získať z fondov Európskej únie.
Výroba ľadu v Strážskom je energeticky veľmi náročná. Podľa predbežných kalkulácií prevádzkové náklady v tejto zimnej sezóne presiahnu 300-tisíc korún, pričom predpokladaný zisk z prenájmu ľadovej plochy bude predstavovať najviac tretinu tejto sumy. „Cirkuláciu chladiaceho média v rozvodoch pod ľadovou plochou zabezpečujú dva kompresory, ktoré pri začiatku ochladzovania ľadu alebo pri veľmi teplom počasí spotrebujú za dvadsaťštyri hodín elektrickú energiu za 20-tisíc korún," vysvetľuje riaditeľ Mestského podniku služieb mesta Strážske Ľubomír Lavrik.
Nehospodárnosť takejto zastaralej technológie výroby ľadu však nie je jej jediným problémom. Zariadenie obsahuje totiž čpavok, ktorý by v prípade úniku ohrozil mesto i blízke okolie. „Štadión potrebuje rekonštrukciu aj z bezpečnostných dôvodov. Čoskoro začne v Európskej únii prechodné obdobie, počas ktorého budú musieť všetky štadióny prejsť na ekologickejší systém chladenia," upozorňuje Ľubomír Lavrik.
Samospráva v Strážskom okamžite reagovala na výzvu ministerstva hospodárstva a predložila začiatkom septembra europrojekt na rozvoj infraštruktúry cestovného ruchu. Na vybudovanie mestského športového a relaxačného strediska s celoročnou prevádzkou žiada celkovo 23 miliónov korún pri 5-percentnom spolufinancovaní mesta. „Projekt počíta so zavedením ohrevu vody na miestnom kúpalisku cez slnečné kolektory, umelým viacúčelovým ihriskom, novým parkoviskom, posilňovňou, teplou vodou pre kolkáreň a budovu zimného štadióna. Podstatnú časť projektu tvorí práve rekonštrukcia systému chladenia ľadu," informoval projektový manažér Mestského úradu v Strážskom Ján Harman.
Ak by žiadosť Strážskeho o europeniaze bola úspešná, chladenie na zimnom štadióne by sa prebudovalo na nové médium, ktorým je glycol. „Vyhovuje normám EÚ a tento nepriamy systém chladenia predstavuje v súčasností najmodernejší spôsob používaný na štadiónoch," hovorí Lavrik. Zároveň by sa kompresory nahradili novými, s takmer štyrikrát nižším výkonom. Podľa Lavrika, ak by ministerstvo neschválilo pre Strážske financie z EÚ, mesto bude musieť z finančných aj bezpečnostných dôvodov odstaviť prevádzku zimného štadióna. Pre mnoho skupín rekreačných hokejistov z Michaloviec a Humenného by to znamenalo stratu možnosti zahrať si na ľadovej ploche, ktorej prenájom je takmer o polovicu lacnejší, ako v ich mestách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín