pre KORZÁR vyjadrila krajská epidemiologička MUDr. Janka Stašková, október je ideálnym obdobím pre tento druh prevencie.
„Podľa informácií z ambulancií obvodných lekárov sme zatiaľ nezaevidovali zvýšený výskyt chrípky a jej podobných ochorení, ale múdrejší budeme v piatok, keďže hlásenia sa vyhodnocujú raz týždenne. Ochorenie netreba v žiadnom prípade podceňovať, pred pár dňami sa prudko schladilo a nie každý organizmus dokáže tieto zmeny zniesť," skonštatovala.
Podľa jej slov je očkovanie aktuálne, lebo organizmus potrebuje na zmobilizovanie imunitného systému a vytvorenie dostatočného množstva protilátok minimálne 10 - 14 dní. Tzv. chrípková sezóna totiž začína okolo 40. kalendárneho týždňa a končí na prelome februára a marca. „Mnohí si mýlia chrípku s akútnymi respiračnými chorobami. Chrípka vypukne veľmi rýchlo, z večera do rána a prvými symptómami sú bolesti hlavy, svalov, kostí a kĺbov, sprevádzané horúčkami. Kašeľ a bolesti hrdla sú až sekundárne," vysvetlila epidemiologička.
Na trhu sú v súčasnosti k dispozícii vakcíny Vaxigrip, Influvac a Fluarix, ktorých zloženie sa mení podľa aktuálne najrozšírenejšieho kmeňa chrípky. Vývoj novej vakcíny sa každoročne opakuje a trvá asi pol roka. „Žiaľ, na rozdiel od minulých rokov sa tento zúžila skupina ľudí, ktorým vakcínu v plnom rozsahu hradí zdravotná poisťovňa. My sme ich na tento účel objednali a rozdistribuovali iba 650," podotkla MUDr. Stašková. Ešte vlani sa plná úhrada vakcíny vzťahovala na ľudí nad 65 rokov a tzv. rizikových pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami, diabetikov či ľudí s poruchami imunity.
„Tento rok ju zadarmo dostanú len osoby v liečebniach dlhodobo chorých, geriatrických centrách, ústavoch sociálnych služieb a detských domovoch. Spomínané rizikové skupiny za ňu budú doplácať, ale len minimálnu čiastku. To isté sa týka zdravotníckych pracovníkov či príslušníkov armády, poverených špeciálnymi úlohami. Náklady, spojené s očkovaním však vo všetkých týchto skupinách hradí zdravotná poisťovňa," povedal na margo doplatkov za vakcíny hovorca rezortu Mário Mikloši. Ako upresnil, za návštevu lekára spojenú s očkovaním sa neplatí.
Podľa MUDr. Staškovej zavedenie doplatkov za vakcíny nie je práve najšťastnejšie. „Vďaka zaočkovaniu choroba neprepukne vôbec, prejaví sa len veľmi mierne a pacienti sa vyvarujú sekundárnych komplikácií v podobe zápalov dolných dýchacích ciest. Práve riziko pneumónie je u starých ľudí veľmi vysoké a preto by sa napriek doplatku mali dať zaočkovať," povedala.
Rovnaké odporúčanie sa vzťahuje na povolania, ktoré dávajú priestor na nekontrolované šírenie chrípky - učiteľov, pracovníkov v doprave, na poštách, úradníkov a všetkých tých, ktorí každodenne prichádzajú do styku s väčším počtom ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín