môžu pripraviť na pekný cirkus. Vodiči si povinnosť vymeniť ich za nové tabuľky s evidenčným číslom nechali na poslednú chvíľu, hoci túto možnosť mali už od 1. apríla 1997. Nepomohli ani úpravy stránkových hodín a rôzne opatrenia, ktoré inšpektoráty vymysleli, aby nárazovú akciu zvládli do konca roka. Policajti otvorene priznávajú, že kompletnú výmenu nestihnú, ani keby robili po víkendoch.
„V čase, keď začal platiť zákon o výmene starých ŠPZ, si to mnohí ani nevšimli. Napokon to dopadlo tak, že posledný termín výmeny sa celoslovensky presunul z konca roka 2002 na koniec tohto roka. Žiaľ, ani to nepomohlo. Vodiči začali výmene ŠPZ venovať pozornosť až tento rok, keď už termín doslovne horí. Rozšírili sme stránkové hodiny, personálne vybavovanie tejto agendy, ale aj tak v okrese zostalo vymeniť ešte okolo 4-tisíc značiek," uviedol pre KORZÁR riaditeľ trebišovského Okresného dopravného inšpektorátu pplk. Ing. Jozef Matys.
Ako dodal, stránkové dni v Trebišove sú v pondelok, stredu a piatok - najviac klientov, okolo 50 - 60, vybavia v stredu, v zvyšných dvoch dňoch okolo 30 - 40. „Do konca roka zostáva nejakých desať týždňov, takže do konca roka je jednoducho nereálne stihnúť vymeniť všetky," otvorene skonštatoval pplk. Matys. Podľa jeho slov to počas stránkových dní ráno vyzerá ako na trhu. „Nemôžem sa pretlačiť do kancelárie, ale žiaľ, takí sú ľudia - všetko si nechávajú na poslednú chvíľu," povedal.
Do smiechu nie je ani Michalovčanom, ktorí v snahe vyjsť klientom v ústrety rozšírili stránkové dni. „Teraz si možno vybaviť výmenu značiek každý deň a utorky a štvrtky sú orientované výhradne na vybavovanie tejto agendy. Týždenne vybavíme okolo 200 - 250 áut, k 18. októbru ich napriek tomu ešte so starými ŠPZ zostalo 3 662," povedal nám nový riaditeľ Okresného riaditeľstva PZ v Michalovciach plk. JUDr. Juraj Guzej.
Ako dodal, michalovská polícia zintenzívnila aj spoluprácu so samosprávami, cez ktoré na verejné tabule distribuuje letáky s upozornením, že výmena značiek sa dostáva do finále a na úradoch sú k dispozícii aj formuláre žiadostí. „Asi sa nevyhneme 'cirkusu' pred Vianocami, ktorý sme už zažili počas výmeny starých vodičákov," poznamenal. Situáciu komplikujú vodiči, ktorí síce výmenu značky absolvovali, ale akonáhle sa zaviedli európske, chceli ich za každú cenu. „Najviac ich bolo pred letnou turistickou sezónou a nedali si vysvetliť, že je to zbytočné a spomaľuje to vybavovanie ostatných klientov," podotkol plk. Guzej.
Situáciu je rovnaká aj na Hornom Zemplíne. Ako sa pre KORZÁR vyjadrila prešovská krajská hovorkyňa Magdaléna Fečová, na väčších ODI kvôli tomu tiež rozšírili stránkové hodiny na celý týždeň. "V Zemplíne sa to týka humenského ODI, kde tento rok vybavili 13 969 výmen a ešte im zostáva 5 733, hoci termín horí. V Sninskom okrese ešte chodí so starými značkami 1 957 áut a v Medzilaboreckom 959. Každý inšpektorát rieši situáciu podľa aktuálneho vývoja," povedala nám.
Podľa jej slov v rámci kraja museli zaviesť okrem personálneho posilnenia a úpravy stránkových hodín aj iné opatrenia. „Horúcou novinkou sú letáčiky, ktoré policajti rozdávajú počas rutinných kontrol na cestách. Keď zastavia auto a všimnú si, že má starú ŠPZ, dajú ich vodičovi," vysvetlila Magdaléna Fečová.
Na záver treba upozorniť, že ak si vodiči značky nevymenia, po 1. januári 2005 príslušný ODI vozidlo z evidencie vyradí. Prihlásiť ho znovu bude možné, len ak sa opätovne schválila jeho technická spôsobilosť, čo je komplikované a finančné náročné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín