a napokon ju neakceptovalo. Medzičasom dostalo na stôl niekoľko ďalších ponúk - najzaujímavejšie zatiaľ vyzerá tá posledná. Ako sa nám podarilo zistiť, pochádza od Východoslovenskej energetiky, a. s.
Ako je známe, stav verejného osvetlenia je vo väčšine zemplínskych miest predmetom diskusií mestských poslancov. Takmer v každom je zastarané, energeticky náročné a z mestských rozpočtov vyťahuje každoročne väčší balík financií. Naviac, mnohé potrebujú rekonštrukciu, na ktorú niet peňazí. „Preto sme uvažovali o prenájme firme, ktorá bude verejné osvetlenie nielen prevádzkovať, ale ho aj zrekonštruuje. Keďže to vlani nevyšlo, do zníženia jeho energetickej náročnosti sme začali investovať my. Žiaľ, náš rozpočet je priveľmi napätý, aby sme v tom mohli pokračovať. Ponuku, s ktorou prišla Východoslovenská energetika, a. s., považujeme za serióznu a obojstranne výhodnú," uviedol pre KORZÁR Ing. Slavomír Illeš, riaditeľ Technických služieb, ktoré sa o osvetlenie starajú v súčasnosti.
Ako dodal, materiálu do zastupiteľstva predchádzali rokovania na úrovni riaditeľa TS, primátora mesta a predsedu predstavenstva VSE, a. s. Carla Ernsta Giestinga. Podľa Ing. Illeša súčasné osvetlenie v Trebišove pozostáva z asi 2500 svetelných bodov, ale funguje len na 65 percent. Aktuálne náklady na jeho prevádzku predstavujú asi 4,8 milióna korún. „Energetici sú schopní ho prevádzkovať vo vlastnej réžii a so svojimi ľuďmi za 5,4 milióna korún ročne a pritom garantujú jeho fungovanie na 99 percent. Navrhli, že ho budú prevádzkovať 15 rokov s tým, že zrealizujú jeho komplexnú rekonštrukciu nielen v meste, ale aj v mestskom parku. Sú do nej ochotní investovať asi 20 miliónov korún a celú ju urobiť za tri mesiace - naviac, prispôsobia sa požiadavkám mesta. Ako bonus ponúkajú sponzoring v rámci vianočnej výzdoby. Keby to prešlo, išlo by o pilotný projekt na Slovensku, " vysvetlil Ing. Illeš.
Ako podotkol, mestskí ekonómovia ponuku zvažovali zo všetkých strán. „Keby sme mali osvetlenie naďalej prevádzkovať my, k spomínanej sume 4,8 milióna korún by sme museli prirátať minimálne 1,3 milióna korún, investovaných do nevyhnutnej rekonštrukcie, čo je spolu 6,1 milióna korún," dodal riaditeľ TS. Priznal, že pri tomto „tempe" obnovy by celá rekonštrukcia trvala dlho a obstarávacie náklady by medzitým stále stúpali. „Pri hodnotení sme brali do úvahy aj fakt, že po jeho prenajatí sa v TS uvoľnia ľudské zdroje a technika, ktorú môžeme použiť na poskytovanie služieb pre okolité obce," myslí si.
Podobných ponúk vraj bolo viac, ale všetky firmy požadovali za prevádzkovanie osvetlenia 7 - 9 miliónov korún ročne. „V tomto kontexte je ponuka VSE, a. s., zatiaľ najvýhodnejšia. Pravdaže, konečné slovo majú v tomto smere poslanci, ktorí sa tým budú zaoberať už tento štvrtok. Naviac, celú situáciu bude potrebné riešiť podľa zákona o verejnom obstarávaní," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín