formou je násilie v rodinách - či už medzi manželmi, alebo vo vzťahu rodičia a deti. Iróniou je, že mnohé prípady domáceho násilia zostanú navždy utajené, lebo ich obete nemajú odvahu zveriť sa svojmu okoliu. Práve kvôli tomu aj v Humennom na pomoc týmto ľuďom zriadili bezplatnú linku.
Cieľom projektu pod oficiálnym názvom Miesto prvého kontaktu je pomôcť každému, kto sa cez domáce násilie ocitne v krízovej situácii a hľadá odbornú, či ľudskú pomoc. Humenné je v rámci tohto projektu v poradí tretie na Slovensku, zastrešuje ho miestna pobočka Únie žien Slovenska (ÚŽS). „V smutnej štatistike najvyššieho počtu žien, hľadajúcich pomoc pri riešení problémov, sa totiž centrum horného Zemplína ocitlo hneď za Bratislavou a Žilinou. Našou úlohou je podchytiť týchto ľudí, najmä ženy a pomôcť im," vysvetlila humenská koordinátorka projektu Anna Capová. Ako dodala, centrum nebude slúžiť len ako "bútľavá vŕba, kam by si prišli vyliať boľavé srdce tí, ktorým je bezdôvodne ubližované".
„S pomocou odborníkov, ktorí sú do projektu zainteresovaní, sme obetiam domáceho násilia schopní poskytnúť odborné rady a praktickú pomoc," podotkla A. Capová. Aj keď projekt odštartoval iba začiatkom októbra, klientov na mieste prvého kontaktu podľa jej slov pribúda. „Všetky prípady sú závažné, ale niektoré berú dych už pri prvom vypočutí. Aj to dokazuje, že projekt je opodstatnený - doslovne od prvého dňa riešime akútne prípady. Dokonca sme už zaznamenali, že dospelé deti tyranizujú svojich rodičov... Nasledovalo oznámenie pre políciu, ktorá sa bude aj týmto prípadom zaoberať," povedala koordinátorka.
Bezplatná linka pomoci týraným má zatiaľ zabezpečené fungovanie do konca roka, ale Anna Capová je presvedčená, že sa im podarí cez grantové programy a s pomocou sponzorov zabezpečiť jej chod aj do budúcnosti.
„Kontaktné miesto sa nachádza v humenskej kancelárii ÚŽS na Kukorelliho ulici - v Združenej prevádzkovej budove. Prípadní klienti či klientky nás tu nájdu každý pondelok od ôsmej ráno do druhej popoludní," skonštatovala.
V tíme centra je okrem zástupkyne ženskej organizácie aj lekár, psychológ, policajt a právnik. „Psychológovia upozorňujú aj na ďalší významný fakt - obete domáceho násilia sa obávajú výsmešných či iných reakcií najbližšieho okolia. Preto sa profesne či inak úspešní ľudia zdráhajú hovoriť o tom, aké peklo im zo života robia manželia, či deti. V tomto kontexte musím dodať, že humenské Miesto prvého kontaktu všetkým klientom dokáže garantovať absolútnu anonymitu," dodala na záver A. Capová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín