zamestnancov a o rovnaký počet znížiť lôžka. Personálne redukcie sa najviac dotkli očného oddelenia, ktoré šlo do útlmu v prospech trebišovskej nemocnice. Prepúšťanie postihlo aj rehabilitačné oddelenie, ktoré dala do prenájmu. Presadzovaním reštrikcií nemocnica výrazne spomalila tvorbu dlhu - kým v januári sa mesačne zadlžovala sumou 12,8 milióna korún, v septembri to už bolo len 2,8 milióna korún bez penále. Výška mesačných odpisov v nej predstavuje 2,9 milióna.
„Naša koncepcia spočívala v koncentrácii zdravotníckych činností do areálu nemocnice, optimalizácii počtu lôžok, presadzovaní personálnej politiky, ktorá by eliminovala prezamestnanosť a prehodnotení prevádzkovania ekonomicky neefektívnych činností, čo sa nám v priebehu roka de facto aj podarilo. Dalo by sa povedať, že 'stôl' je zhruba vyčistený, zostáva už len doladiť niektoré jemné nuansy," uviedol pre KORZÁR riaditeľ nemocnice MUDr. Dalimír Zobka.
Ako dodal, v priebehu júna a júla zrealizovali veľký presun geriatrického a doliečovacieho oddelenia a Liečebne dlhodobo chorých(LDCH) zo Strážskeho priamo do nemocnice a súbežne došlo k redukcii lôžok. „Geriatrické sme zredukovali z tridsať na 10 lôžok, LDCH z 30 na 15 a doliečovacie oddelenie z 38 na šesť. Dôvodom boli najmä vysoké prevádzkové náklady - ročná strata tu predstavovala 1,6 milióna korún, čo bolo dlhodobo neudržateľné," vysvetlil MUDr. Zobka. Košický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom nemocnice a teda aj majiteľom budovy v Strážskom, uvažuje s jej využitím na sociálne byty.
Pokiaľ ide o potenciálne navýšenie príjmov nemocnice, priestor existuje v detskej liečebni v Remetských Hámroch, ktorá už tri roky stojí prázdna. „Je určená na odpredaj, v súčasnosti prebieha výberové konanie. V každom prípade ušetríme na strážnej službe, ktorá nás ročne stojí 600-tisíc korún," povedal riaditeľ. Ako vysvetlil, s profitom z predaja nerátajú na základe skúseností s odborným liečebným ústavom na Zemplínskej šírave. „KSK ho predal za 22 miliónov korún, ale žiaľ, michalovská NsP z toho nedostala ani korunu," skonštatoval.
Napriek masívnym reštrikciám nemocnica do konca septembra vytvorila dlh 55 miliónov korún. V kontexte minuloročného, ktorý predstavoval neuveriteľných 150 miliónov korún, ide o rapídny pokles. Podľa riaditeľa de facto išlo len o 54 miliónov korún, zvyšok, teda 96 miliónov korún totiž bolo penále od Sociálnej poisťovne. „Aj v spomínaných 54 miliónov korún bol dlh Sociálnej poisťovni (SP). Musím priznať, že z tohtoročných 55 miliónov korún 25,5 milióna korún tiež dlhujeme práve SP, viac ako 15 za lieky po dobe splatnosti, 4 za plyn, jeden za vodu a dva za elektrinu," rozmenil na drobné dlhy nemocnice.
Jej pohľadávky sú ku koncu septembra 66 miliónov korún - takmer 28 nemocnici nezaplatila VšZP, asi desať CHZP Apollo. „Najväčším problémom je 11-miliónový dlh zrušenej Perspektívy plus 13 miliónov penále - sú, žiaľ, na hranici vymožiteľnosti," priznal MUDr. Zobka.
Na margo prognózy ďalšieho vývoja situácie v nemocnici poznamenal, že manažment hľadá rezervy. „Jednou z možností, ako vylepšiť hospodársky výsledok, je prenájom Oddelenia klinickej biochémie, kde nám záujemca ponúkol 15 miliónov korún ročne plus garanciu, že formou daru prevezme na seba dlhy oddelenia za tento rok, čo sú ďalšie dva milióny korún. Žiaľ, poslanci KSK, prenájom neschválili," podotkol riaditeľ.
Dôležitým krokom, ktorý zníži náklady za plyn až o 30 percent, bude komplexná rekonštrukcia tepelného hospodárstva nemocnice, ktorá sa od budúceho roka začne realizovať vďaka pomoci z EÚ. Napriek problémom garantoval, že nemocnicu už žiadne hromadné prepúšťanie nečaká. „Pôjde skôr o prirodzený úbytok alebo odchody lekárov do privátnej siete, ktorá sa v súvislosti s opatreniami v nemocniciach bude hýbať," povedal MUDr. Zobka na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín