Na michalovskom "infekčnom" hospitalizovali 32 ľudí so žltačkou
Michalovce - Spolu 32 pacientov s hepatitídou typu A dovčera museli hospitalizovať na infekčnom oddelení michalovskej nemocnice. Rýchly rast počtu
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
chorých muselo vedenie oddelenia v spolupráci s riaditeľstvom nemocnice riešiť dočasnou reštrukturalizáciou časti lôžok na kožnom oddelení!
Podľa slov zástupkyne primára infekčného oddelenie Kataríny Daňovej prvých pacientov s touto diagnózou prijali na konci minulého týždňa a odvtedy ich počet neustále rastie. Aj včera budovu, kde oddelenie sídli obliehali desiatky príbuzných pacientov, keďže návštevy na tomto oddelení sú prísne zakázané.
"Ide o chronicky známu "chorobu špinavých rúk", ktorá sa vyskytuje pri nedodržaní základných hygienických pravidiel a aj gros chorých pochádza práve z takéhoto prostredia - najviac ich je z obce Drahňov - k dnešnému dňu ich evidujeme až 26. Zvyšní sú z iných obcí Michalovského a Vranovského okresu," uviedla pre KORZÁR K. Daňová. "Choroba najviac zasiahla vekovú kategóriu školákov, ale máme tu aj 2-3 ročné deti. Dospelých sme zatiaľ hospitalizovali len dvoch. V nemocnici si poležia asi 14 dní. Keďže počet chorých stúpal, museli sme urgentne riešiť nedostatok lôžok - nielen v rámci oddelenia, ale "požičali" sme si aj od kožného oddelenia."
Inkubačná doba žltačky typu A je šesť týždňov a preto lekári predpokladajú, že počet chorých bude naďalej stúpať.
Podľa predpokladov krajskej epidemiologičky Janky Staškovej je ohniskom nákazy jedna z ulíc v Drahňove, ktorá sa nachádza v rómskej osade na kraji dediny a žije na nej až 503 Rómov. "Počas uplynulých dní sme odobrali vzorky vody z tunajších studní, ktoré boli znečistené už na prvý pohľad a je pravdepodobné, že nákaza pochádza práve z nich. Potvrdia to však až výsledky rozborov," povedala nám.
Ďalším aspektom, ktorý ovplyvňuje neustále pribúdanie chorých, je aj spôsob života Rómov. "Pri návšteve sme zistili, že v jednom dome ich žije aj 40-50 a tým pádom je jasné, že ochorenie sa bude šíriť ďalej. Hneď v prvých dňoch sme preto rozbehli intenzívnu zdravotnú osvetu, urobili dezinfekciu a vykonali ďalšie opatrenia na zastavenie šírenia choroby ďalej. Súbežne sme komunikovali s ústredím Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, odkiaľ sme objednali 300 očkovacích vakcín," vysvetlila J. Stašková.
Ako dodala, vakcíny sa použijú ako preventíva pre deti, ktoré zatiaľ neochoreli. "Gros chorých je z kategórie 6-15-ročných detí. Starosta na jeden deň zavrel škôlku, aby mohli všetky deti absolvovať vyšetrenia a odber vzoriek. Ďalšie stretnutie máme na budúci utorok a nie je vylúčené, že bude potrebné zavrieť aj školu," dodala krajská epidemiologička.