plánovanému zrušeniu lôžkovej časti kožného oddelenia trebišovskej nemocnice. V priebehu najbližších dní chcú zástupcovia výboru doručiť petičné hárky na Úrad Košického samosprávneho kraja.
Spracovateľom návrhu bolo vedenie nemocnice. Háčikom je podľa hybnej sily petície - Richarda Tomáša z Vranova nad Topľou - to, že sa na názor „zabudlo" opýtať krajských odborníkov na tento medicínsky odbor. Vec dospela až tak ďaleko, že ministerstvo zdravotníctva oficiálne rozhodlo o vyradení lôžkovej časti kožného oddelenia zo siete zdravotníckych zariadení už k 1. januáru. „Som jeho dlhoročným pacientom. Zabezpečuje starostlivosť pre sedem okresov Zemplína - okrem okresu Trebišov sem chodia ležať aj ľudia z Michaloviec, Humenného, Sobraniec, Vranova nad Topľou, Sniny a Medzilaboriec. Má totiž vysoký kredit, je výborne personálne a prístrojovo vybavené," uviedol pre KORZÁR Richard Tomáš, ktorý dlhé roky trpí psoriázou. Avízo o rušení lôžok ho šokovalo.
Podľa jeho tvrdení „sa o tom rozhodlo" za chrbtom samotného vedenia oddelenia a krajských odborníkov na dermatovenerológiu. „Krajská odborníčka na dermatovenerológiu Doc. Jagienka Jahutová sa o tom dozvedela až nedávno a tiež ju to zaskočilo. Tým pádom by totiž starostlivosť o kožných pacientov musela prebrať kožná klinika FNsP v Košiciach, ktorá disponuje len 30 lôžkami. Podľa jej názoru je nereálne zvládnuť nával pacientov po zrušení lôžok v Trebišove," skonštatoval R. Tomáš. Plánovaná verzia zriadenia denného stacionára, kde by si pacienti priplácali na tzv. hotelové služby, je podľa jeho názoru pre mnohých ekonomicky neúnosná a cestovanie do Košíc detto.
O stanovisko k zrušeniu oddelenia sme požiadali primára Jozefa Bobíka. „Žiaľ, od vedenia nemocnice máme prísny zákaz poskytovať akékoľvek informácie," povedal nám. Potvrdil však, že po potenciálnom vyradení posledných kožných lôžok v Zemplíne zo siete nastanú problémy.
Podarilo sa nám skontaktovať so šéfom zdravotníckej komisie krajského parlamentu Mariánom Biľom, ktorého „šumy" okolo rušenia „kožného" prekvapili. „Viem to len pár dní, komisia totiž o ničom nebola informovaná. Návrh je výhradne vecou riaditeľa nemocnice, ktorý si asi myslí, že môže sám rozhodovať o všetkom," vyjadril sa pre KORZÁR. Vedúceho odboru zdravotníctva KSK Igora Jutku sme včera hľadali márne, celý deň mal porady.
Schôdzku neodmietol riaditeľ nemocnice Vladimír Vojtuš. „Nebolo to správne pochopené - zrušenie lôžkovej časti a jej premena na denný stacionár nie je status quo, ale alternatívou, na ktorú sme sa pripravili, pokiaľ sa celoslovensky presadí centralizácia kožných lôžok do krajských a fakultných nemocníc. Preto sme ministerstvo zdravotníctva predbežne požiadali o potenciálne vyradenie zo siete a ono s tým súhlasilo. To však neznamená, že to tak od 1. januára aj bude," argumentoval riaditeľ. Ako priznal, nemocnica sa snaží vyjednávať s poisťovňami, aby „kožné" udržala v doterajšom stave. „Od krajského koordinátora VšZP sa nám podarilo získať ústny prísľub na navýšenie objemu prostriedkov preň o 500 korún na jedného pacienta," povedal nám. Odmietol tvrdenia, že KSK o plánoch nemocnice nevedel. „Odbor zdravotníctva určite - z celkovej koncepcie nemocnice. Zdravotná komisia má v tomto smere len poradný hlas, takže nevidím dôvod, aby sme ju o tom informovali," skonštatoval.
Šéf petičného výboru Richard Tomáš a tisícky pacientov zo Zemlína už vedeniu nemocnice ani funkcionárom KSK neveria. Ako povedal, o prijatie požiadal u predsedu KSK Rudolfa Bauera, ale „akosi nemal čas." „Petičné hárky s takmer 5-tisíc podpismi Zemplínčanov asi budem musieť podať na podateľni ?!," podotkol. Priznal, že do lobingu za záchranu kožného už zainteresoval poslanca NR SR za ANO Vlastimila Ondrejku. Je odhodlaný využiť všetky legálne možnosti, aby oddelenie zrušené nebolo: „Uvažujem aj o podaní na Ústavný súd a keď to bude potrebné aj na Medzinárodný súd do Štrasburgu," dodal Tomáš na záver.
Fakty o kožnom oddelení
PLUSY:
- s 15 lôžkami poskytuje zdravotnícku starostlivosť pre pacientov 7 okresov - prijíma len ťažké stavy, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu
- je výborne personálne a prístrojovo vybavené
funguje pri ňom doškoľovacie stredisko pre odbor dermatovenerológia s celokrajskou pôsobnosťou
MÍNUSY:
- za deväť mesiacov roka 2004 vytvorilo stratu 619-tisíc korún
- ako oddelenie v rámci nemocnice 2. typu dostáva za odliečeného pacienta od poisťovní 8 000 korún, kým za rovnaký výkon dostane nemocnica 3. typu až 9300 korún
ALTERNATÍVY:
A/ Transformácia lôžkovej časti na denný stacionár:
- pacienti dostanú zdravotnícku starostlivosť len počas dňa
- pokiaľ budú chcieť na lôžku zostať aj v noci, bude to spadať pod tzv. hotelové služby, ktoré by okrem tradičných 50 korún za jeden deň v nemocnici znamenali ďalších 100-150 korún denne navyše
- ak to pacient odmietne, môže využiť služby Kožnej kliniky FNsP
- klinika disponuje len 30 lôžkami
- podľa štandardov EÚ má byť na 100-tisíc obyvateľov 10 kožných lôžok
- Zemplín a Košice sú spádovou oblasťou pre 450-tisíc obyvateľov
B/ Zachovanie oddelenia v súčasnom stave:
- pripadá do úvahy, len ak poisťovne zvýšia objem financií za odliečeného pacienta
- je možné, len ak sa nepresadí celoslovenský trend centralizácie kožných lôžok do krajských a fakultných nemocníc
(lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín