zamestnávateľ v regióne totiž ohlásil úradu práce koncom októbra hromadné prepúšťanie, ktoré sa týka 192 zamestnancov. Pre KORZÁR to potvrdila Marcela Pohlová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Humennom.
Podľa personálneho riaditeľa Vihorlatu Michala Bočka je tento krok dôsledkom pokračujúcej komplexnej zmeny štruktúry organizácie, ktorá zahŕňa aj „znižovanie nákladov na správu podniku v podobe znižovania počtu nevýrobných pracovníkov." Bočko v tom vidí cestu, ako zvýšiť produktivitu práce, čo najefektívnejšie využiť nedávno zavedený informačný systém a zvýšiť mzdy zamestnancom, ktorí v podniku zostanú.
Vedenie závodu uisťuje, že ide o maximálne možné číslo, pretože budú hľadať spôsoby, aby bol počet prepustených čo najmenší. Nadbytočných ľudí sa budú snažiť presunúť na iné pozície vo vnútri podniku alebo pomocou personálnych agentúr zamestnať v iných strojárskych firmách na Slovensku. Prepúšťanie už manažment prerokoval s tunajšou odborovou organizáciou. Zaviazal sa, že zamestnanci, ktorí akceptujú ponuku ukončiť pracovný pomer dohodou, dostanú trojmesačné odstupné, tak ako to určuje podniková kolektívna zmluva. Zamestnanie určite nestratia zdravotne postihnutí pracovníci a v prípade manželských párov jeden z manželov.
Bočko tvrdí, že prepúšťanie nie je jediným racionalizačným opatrením, ktorým sa snažia zefektívniť výrobu. „Na zlievárni sme zaviedli viaczmennú prevádzku, zamestnancov doškoľujeme, snažíme sa zvyšovať objem výroby," dodal.
Chronológia prepúšťaní vo Vihorlate
Začiatkom 90. rokov mal štátny podnik Vihorlat 6500 zamestnancov, dnes tu pracuje 834 ľudí. Závod ťažko postihla konverzia strojárskej výroby. Recesia vyvrcholila v roku 2001 konkurzom akciovej spoločnosti, ktorú vlastnila košická VSŽ. Väčšinu výroby vtedy odkúpil Vihorlat, s. r. o. Aj po tejto zmene vlastníckych pomerov došlo v podniku k niekoľkým hromadným prepúšťaniam:
- začiatkom roka 2001 stratilo vo Vihorlate po vyhlásení konkurzu prácu v dvoch vlnách 355 ľudí
- v decembri 2001 odišlo ďalších 366 zamestnancov
- v závere roka 2001 bol rozviazaný pracovný pomer s vyše tisíckou zamestnancov. Veľká časť z nich však plynulo prešla do Vihorlatu, s. r. o., ktorý odkúpil majetok Vihorlatu, a. s., v konkurze
- v apríli 2004 podnik nahlásil prepustenie 97 pracovníkov. O zamestnanie v tejto vlne prišlo nakoniec 60 ľudí
- v októbri 2004 Vihorlat avizoval hromadné prepúšťanie 192 ľudí od 1. decembra
(rok)
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín