sociálnych vecí a rodiny Rudolf Sokol. V kontexte množstva zmien v oblasti politiky zamestnanosti sme ho požiadali o krátky rozhovor.
Na Slovensku je 46 úradov práce, ktoré sa po zmenách spojili s bývalými sociálnymi odbormi na obvodných úradov, takže nezamestnaní sú neraz nútení behať z jednej strany mesta na druhú podobne ako to bolo v Trebišove. Koľko ich ešte zostáva „spojiť" pod jednu strechu?
- Asi 80 percent ich je na jednom mieste, ostatné priebežne absolvujú rekonštrukciu a postupné sťahovanie ako napríklad v Trebišove, kde sa investovali do úpravy asi 3 milióny korún. Pravdaže, tým sa celý problém neuzavrel, lebo časť úradu zostala na pôvodnom mieste. Už teraz môžem prezradiť, že vedenie úradu má ambíciu dokončiť rekonštrukciu s pomocou prostriedkov z Európskeho sociálneho fondu, ktorý umožňuje čerpanie financií aj na tento účel. V tomto smere má od nás zelenú, v súčasnosti pripravuje projekt, ktorý musí byť hotový do 2. decembra a predpokladá nadstavbu, prístavbu budovy, zateplenie a pod., čo si vyžiada asi 27 miliónov korún. Trebišov bude jedným z prvých sídiel úradov, ktoré sa o to uchádza. Ak všetko dobre dopadne, na prelome rokov 2005/2006 by mohli mať Trebišovčania celý úrad pod jednou strechou vďaka financiám z ESF.
Hovorí sa o razantnom nástupe Slovenska, pokiaľ ide o čerpanie prostriedkov z ESF, z ktorého máme možnosť do 1. mája 2005 čerpať až 1,2 miliardy korún. Na čo všetko sa tieto peniaze používajú?
- Musím dodať, že slovenské Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny je jediným rezortom v rámci všetkých pristupujúcich krajín EÚ, ktorý čerpá prostriedky z ESF. Veľmi rýchlo sa nám podarilo naštartovať sedem národných projektov - podporu zamestnávania nezamestnaných s dôrazom na znevýhodnené skupiny na trhu práce, občanov so zdravotným postihnutím, vzdelávania a prípravy nezamestnaných pre trh práce, veľmi známy projekt aktivácie nezamestnaných, zvýšenia kvality a rozsahu služieb zamestnanosti prostredníctvom informačných a poradenských nástrojov a služieb ako aj sprostredkovateľských služieb. Len aktiváciou sa nám podarilo vyprovokovať od februára viac ako 120 - tisíc nezamestnaných ľudí na Slovensku, zapojilo sa do nej takmer 3-tisíc obcí a viac ako 1 300 právnických a fyzických osôb a mimovládnych organizácií.
Iste, ale aktivácie problém vysokej nezamestnanosti v Zemplíne neriešia. Región potrebuje nové pracovné miesta, presnejšie investora, ktorý by dal ľuďom prácu....
- To je síce pravda, ale v tomto smere my veľmi zasahovať nemôžeme, je to vec samospráv, ktoré by mali byť aktívnejšie pri ich hľadaní. My môžeme zamestnávateľom len pomôcť pri hľadaní tých správnych ľudí. Na druhej strane, máme možnosť pomôcť nezamestnaným pri vytváraní miest samostatne zárobkovo činných osôb - do tohto projektu teraz tiež idú peniaze z ESF. Pokiaľ viem, len samotný okres Trebišov takto za pár mesiacov dokázal vytvoriť 100 pracovných miest, v rámci Slovenska ich je asi 4500, čo nie je málo.
Od 1. novembra sa upravila legislatíva, ktorá umožňuje nenávratný príspevok dostať ihneď na začiatku podnikania a nie až po preukázaní využitia prostriedkov ako to bolo doteraz. Je to veľmi dôležitý krok, lebo mnohých šikovných ľudí odradilo práve to, že nemali peniaze. V súčasnosti intenzívne bojujeme za zmenu výšky tohto príspevku, ktorý by sa mal po 1. januári 2005 určite zvýšiť. V súčasnosti je to maximálne 71-tisíc korún, čo sa v praxi ukázalo ako nízka suma. Našou ambíciou bolo zvýšiť ho na 200-tisíc, ale naša predstava sa ukázala ako nereálna. Teraz rokujeme o jeho zvýšení na hranicu 96-tisíc korún a veríme, že sa nám ju podarí presadiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín