oblasti epidemiológie sa po niekoľkých mesiacoch podarilo konečne odhaliť aj príčiny šírenia meningitídy. Kvôli nečakane roztrúsenému výskytu tejto infekčnej choroby totiž epidemiólogovia nepoznali presnú príčinu jej šírenia. Vynárali sa dokonca teórie, že ju šíri vtáctvo, alebo hmyz. Po osemtýždňových laboratórnych vyšetreniach je záhada konečne odhalená.
„V stredu sme dostali výsledky z Národného referenčného centra pre enterálne vírusy v Bratislave. Potvrdili sa moje odhady, išlo o enterálne vírusy Echo 30, ktoré sa prenášajú kontaktom, neumytými rukami, alebo potravou. Vyvrátili sa tak špekulácie, že ju mohli šíriť komáre. Tomu som od začiatku neverila, pretože tých prípadov by tu bolo oveľa viac," informovala nás krajská epidemiologička Janka Stašková. Podľa nej sa situácia stabilizovala - nové ochorenia na menigitídu už nezaznamenali. Od júla až do konca októbra tohto roku zaevidovali na infekčnom oddelení michalovskej nemocnice 58 prípadov meningitídy, dnes je už na oddelení iba jeden pacient.
Na ústupe je konečne aj hepatitída typu A, ktorá prepukla pred tromi týždňami v obci Drahňov v Michalovskom okrese. Na infekčnom oddelení v Nemocnici s poliklinikou v Michalovciach vtedy museli hospitalizovať vyše tridsať pacientov. Pre nečakaný nárast dokonca využili aj lôžkové kapacity kožného oddelenia. Najviac bola zasiahnutá veková kategória školopovinných detí. Šírenie žltačky sa napokon podarilo zastaviť. „Situácia je už pokojná. Dnes máme na oddelení už iba dvoch pacientov z Drahňova a jedného z Vranova nad Topľou," povedala zástupkyňa primára infekčného oddelenia Katarína Daňová. V stredu absolvovalo 300 obyvateľov Drahňova povinné očkovanie. „Trojica lekárov očkovala priamo v obci, sústredili sme sa najmä na najohrozenejšiu skupinu, čiže deti od 2 do 15 rokov. Vydenzifikovali sme aj studňu v osade, ktorá po chemickej a mikrobiologickej stránke bola nevyhovujúca," doplnila Stašková.
So starostom obce naplánoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva aj zdravotno-výchovnú osvetu, ktorá by mala pomôcť rómskemu etniku predchádzať podobným prípadom. „Tunajší Rómovia by hlavne nemali konzumovať vodu z domácich studní, ale pitnú vodu z výtokového ventilu, umiestneného priamo v problematickej ulici," povedala na záver krajská epidemiologička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín