Petícia zabrala, rušenie lôžok na kožnom oddelení odložili
Trebišov - Petícia pacientov siedmich okresov Zemplína, ktorí protestovali proti rušeniu 15 lôžok na kožnom oddelení trebišovskej nemocnice k 1.
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
januáru 2005, zabrala! Ako pre KORZÁR uviedol riaditeľ nemocnice Vladimír Vojtuš, na základe petičnej akcie, pod ktorú sa podpísalo 5-tisíc ľudí a tlaku médií, sa manažment nemocnice rozhodol pokračovať v boji za zachovanie tohto oddelenia v súčasnom stave.
Ako sme už v našom denníku písali, trebišovské „kožné" je známe vysokou úrovňou poskytovania dermatovenerologickej starostlivosti, naviac, funguje ako doškoľovacie stredisko pre tento odbor medicíny s celokrajskou pôsobnosťou. Po redukciách sa počet lôžok na oddelení stabilizoval na čísle 15, na ktorých poskytovali starostlivosť pacientom 7 okresov Zemplína. Vzhľadom na stratu 619-tisíc korún za prvé tri kvartály roka sa vedenie nemocnice rozhodlo pre jeho transformáciu na denný stacionár. Podalo žiadosť na ministerstvo zdravotníctva a to rozhodlo o vyradení jeho lôžkovej časti k 1. januáru 2005 zo siete. Služby, ktoré oddelenie poskytovalo, mala prebrať košická Kožná klinika. Situácia sa začala dramatizovať počas októbra, kedy sa proti plánom nemocnice postavili samotní pacienti a rozbehli petičnú akciu proti zrušeniu lôžok.
„Ich premena na denný stacionár by priniesla ďalšie navýšenie nákladov pacienta na pobyt - za každý deň by totiž musel doplácať 100-150 korún. Alternatíva cestovať do Košíc tiež nie je ideálna - tam by sa zase zvýšili náklady na cestovné," argumentoval šéf petičného výboru Richard Tomáš.
Aktivitu pacientov nepriamo podporila aj krajská dermatovenerologička, ktorá avizovala, že Kožná klinika, ktorá disponuje len 30 lôžkami, nápor pacientov zo Zemplína kapacitne nezvládne. Do problému sa obul aj poslanec NR SR za Zemplín Vlastimil Ondrejka. Ako sa nám podarilo zistiť, po necelom týždni od uverejnenia materiálu o rušení lôžok sa veci pohli. Včera sa Vlastimil Ondrejka na pôde nemocnice stretol s jej vedením a dospeli ku konsenzu. „Na základe protestu pacientov, ktorí svojou petíciou potvrdili vysokú úroveň kožného oddelenia a poukázali na jeho nadregionálny charakter, sme sa rozhodli pokračovať v boji za zachovanie oddelenia. Požiadame ministerstvo o odklad účinnosti rozhodnutia o redukcii 15 kožných lôžok o pol roka. Do 1. júla 2005 podnikneme všetky kroky, aby sme oddelenie udržali v súčasnom stave," uviedol pre KORZÁR riaditeľ nemocnice Vladimír Vojtuš.
Ako dodal, jasne deklarovaný dopyt pacientov po službe trebišovského kožného oddelenia je silným argumentom pri rokovaní so zdravotnými poisťovňami. „Tie zatiaľ neberú do úvahy, že oddelenie má nadregionálny charakter a platia mu ako klasickému oddeleniu okresnej nemocnice, čo je rozdiel 1300 korún. Počas rokovaní na úrovni okresnej pobočky VšZP a krajského koordinátora VšZP sme získali ústny prísľub na navýšenie o 500 korún na jedného pacienta a máme prísľub, že poisťovňa zváži aj ďalší posun tejto sumy smerom nahor. Naša pozícia sa odvíja aj od toho, či sa presadí tendencia centralizovať činnosť kožných oddelení do krajských nemocníc," podotkol V. Vojtuš.
Ako poznamenal Vlastimil Ondrejka, koncom minulého týždňa na túto tému diskutoval aj so županom KSK a krajskými poslancami. „KSK je totiž aj zriaďovateľom michalovskej nemocnice, ktorá mala utlmiť svoje očné a kožné oddelenie v prospech trebišovskej a tá zase urológiu a ortopédiu v prospech michalovskej. Časť dohody, týkajúcu sa kožného, totiž michalovská nemocnica nedodržala," skonštatoval.