mali pomôcť zachrániť Zemplín pred znečistením. Na jeho území sú nebezpečné polychlórované bifenyly, známe pod skratkou PCB.
Na Slovensku je uskladnených asi 4 000 ton PCB, z toho štvrtina je uložená v Chemku Strážske. Chemická látka s karcinogénnymi účinkami ohrozuje zdravie obyvateľov mesta, kontaminovaná je Zemplínska šírava, rieka Laborec i podzemné vody v Zemplíne. Podľa odborných štúdií patrí okres Michalovce k najviac znečisteným oblastiam v strednej Európe a PCB látky sa podieľajú okrem iného na zvýšenom výskyte nádorových ochorení jeho obyvateľov.
Vyčistiť územie od PCB má stáť 20 miliónov dolárov a patrí k prioritám Košického kraja. Desať miliónov dolárov by sa dalo získať z Globálneho fondu životného prostredia, ktorý je súčasťou Svetovej banky. Na to však potrebujú vyhlásenie ministerstva, že sa bude na projekte očisty finančne podieľať dvoma miliónmi dolárov.
"Viackrát som oslovil ministerstvo so žiadosťou o podporu projektu, do súčasnosti som nedostal odpoveď. Záverečné posudzovanie projektov bude 17. a 18. novembra," povedal Bauer.
Projekt by mal umožniť modernou technológiou zneškodnenie PCB v areáli Chemka Strážske, a to je podľa Bauera "kľúčový moment" celej záchrany územia.
Podľa smerníc Európskej únie sú členské štáty povinné zneškodniť PCB látky do roku 2010. Stanovisko ministerstva životného prostredia sa nám zatiaľ nepodarilo získať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín