prác sa zapojili okamžite po piatkovej víchrici, ktorá zrovnala so zemou 12-tisíc hektárov tatranských lesov. "V teréne sa strieda viac ako sto mužov. Každý deň pracujú aspoň dvadsiati. V Humennom zostala iba záloha pre prípadné požiare," informoval zástupca veliteľa humenskej záchrannej brigády pplk. Peter Babej.
Humenskí hasiči sprejazdňujú cesty a odstraňujú stromy, pováľané na objekty. V lesoch sú nasadení strojníci a špecialisti s reťazovými motorových pílami. K dispozícií majú dva autožeriavy na odťahovanie stromov a dva kolesové nakladače - techniku doviezli z Humenného do Tatier na dvoch ťahačoch s prívesmi. Prerezávanie popadaných stromov je veľmi ťažká a nebezpečná práca. "Aj veľmi zručný robotník, ktorý denne pracuje v lese, by mal čo robiť, aby zvládol robiť s pílou desať hodín niekoľko dní za sebou," približuje situáciu Babej.
Prvé dva dni, keď bolo potrebné zachraňovať zranených ľudí, pracovali záchranári v ťažkých klimatických podmienkach takmer nepretržite, iba s minimálnym odpočinkom v odstavených vozidlách. Až potom vyčerpaných hasičov vystriedali prvé posily. "Posledné tri dni, keď už prebiehajú zabezpečovacie práce, začíname na svitaní a končíme večer o šiestej až ôsmej hodine," hovorí Babej.
Presne určiť, kedy sa humenskí záchranári vrátia domov, zatiaľ nie je možné. Podľa Babeja sa situácia v Tatrách nezlepšuje, stále fúka silný vietor a preto hrozia nové vývraty stromov. Keďže ešte nie sú prejazdné všetky komunikácie, práce je stále dosť.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín