systému na rómske komunity. Materiál v stredu zobrala vláda na vedomie bez pripomienok.
Kaník v ňom opakuje, že minulý systém bol "nespravodlivý voči celej spoločnosti", pretože ľudí v núdzi dostával do siete závislosti od dávok, zatiaľ čo reforma zmenila systém na motivačný. Podľa správy sa minulý rok zamestnalo takmer 70-tisíc znevýhodnených uchádzačov o prácu. Medzi nimi sú zdravotne postihnutí, absolventi, ľudia pred dôchodkom a po materskej a dlhodobo nezamestnaní, teda najmä Rómovia.
Z dlhodobo nezamestnaných prešlo minulý rok rekvalifikáciou 46-tisíc ľudí, v správe sa však nehovorí o úspešnosti kurzov. Posledná správa Rozvojového programu OSN síce uznáva, že Slovensko je v regióne jednotkou s počtom rekvalifikovaných Rómov, ktorí sa zúčastnili aj na verejnoprospešných prácach. Dodáva, že "nezdá sa, že by aktívna politika práce pre Rómov bola veľmi účinná", pretože im nepomáha sa potom aj zamestnať.
Ministerstvo spomína 14 miliónov, ktoré vyčlenilo pre tých, čo si chcú dokončiť základné vzdelanie. Začalo aj poskytovať dotácie obciam, ktoré sa rozhodli poberať namiesto ľudí sociálne dávky a pomôcť im s peniazmi hospodáriť a obmedziť úžeru. Za úspešné považuje aj aktivačné práce, zamestnalo sa po nich 4500 ľudí a "zmenil sa aj obraz obce, je v nej čistejšie, dlhodobo nezamestnaní získavajú pracovné návyky a socializujú sa".
Úspešná je podľa ministerstva aj absolventská prax, ktorú prispôsobilo tak, aby sa do nej mohli zapojiť aj mladí Rómovia. Ministerstvo spomína aj 78 terénnych sociálnych pracovníkov, ktorých zamestnalo.
Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová si myslí, že "obsah materiálu nekorešponduje s názvom", lebo nehovorí o dosahoch reformy na rómske komunity, iba "opisuje" nástroje sociálnej politiky. Nie je jasné, aká je ich účinnosť, ako a či sa odrazili na zamestnanosti.
O dosahoch reformy ministerstvo hovorí iba stručne, že reforma dávok má "určité negatívne vplyvy v prípade rodín s počtom detí nad štyri", čo však "rieši" prijatými opatreniami. Vymenúva, koľkým žiakom z rodín v núdzi prispieva na stravu (69-tisíc detí), poskytuje im štipendium (25-tisíc), alebo dotuje nákup ich školských pomôcok (65-tisíc).
Správu o situácii slovenských Rómov zverejnila nedávno aj Medzinárodná organizácia pre migráciu, podľa ktorej sa situácia v niektorých osadách blíži k humanitárnej katastrofe. Organizácia zdokumentovala prípady, keď rómske deti museli jesť trávu, keď manžel predal svoju ženu na prostitúciu, aby zaplatil dlh úžerníkovi. Správa hovorí, že po spustení sociálnej a zdravotnej reformy narastá počet neplatičov nájmov a energií a "rapídne poklesli" návštevy u lekára.
Autor: haj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín