Netradičnú bytovú zástavbu, pozostávajúcu z ôsmich samostatných buniek, sa podarilo v krátkom čase postaviť vďaka financiám, ktoré obci poskytol Košický samosprávny kraj.
Rómske rodiny prišli o svoje domy v čase letných povodní, keď sa rozlial miestny Bačkovský potok. Starosta obce v spolupráci s okresným krízovým štábom riešil situáciu evakuáciou ohrozených obyvateľov do miestnej školy, kde zostali až do konca augusta.
„Dlhšie to už nešlo, lebo sa začal školský rok, takže až do presťahovania žili u svojich príbuzných. Medzitým sme žiadali o financie na výstavbu náhradných domov. Napokon nám pomohol Košický samosprávny kraj, ktorý nám dal 400-tisíc korún na riešenie akútnej situácie - ide o časť z polmiliónového daru Stredočeského kraja, ktorý tak Košiciam opätoval peňažný dar, ktorý metropola východu dala Stredným Čechám pri záplavách, ktoré ich postihli pred dvoma rokmi. Zvyšok, 77-tisíc korún, nám z toho istého zdroja prišlo len prednedávnom," vysvetľuje starosta obce Ján Kukuruc.
Ako dodáva, postihnutým rodinám pomohol aj obecný úrad, ktorý každej z ôsmich rodín okrem materiálnej pomoci poskytol bezúročné pôžičky vo výške 15-tisíc korún. „Spolu išlo o 120-tisíc korún, takže to muselo schváliť aj obecné zastupiteľstvo," vysvetlil Ján Kukuruc.
Zaujímavosťou je, že obec sa okrem bývania postarala Rómom aj o to, aby žili na legálnych pozemkoch. Ako je totiž na východe zvykom, príslušníci komunity väčšinou svoje príbytky budujú na cudzích pozemkoch a bez stavebných povolení. „Pozemky, na ktorých bola bytová zástavba naplánovaná, obec vykúpila ešte predtým," potvrdil starosta. Umiestnením zástavby 150 metrov od rizikového Bačkovského potoka sa obec zase chcela vyhnúť opakovaniu problému.
„Za získané financie obec zakúpila stavebný materiál, všetko ostatné si robili Rómovia sami. Už tri týždne tam bývajú, priebežne im pomáhame si dopĺňajú vnútorné zariadenie. Dúfam, že problém s povodňami sa tým definitívne skončil," skonštatoval starosta. Rómom pomohol aj Červený kríž - nie však finančne, ale materiálne. Posledným príspevkom boli podľa starostu zemiaky na zimné uskladnenie.
Bačkov má 627 obyvateľov, z toho 117 je Rómov, ktorí žijú v miestnej osade, ktorá sa vytvorila na tzv. Bočnej ulici. Časť chatrčí, v ktorých žijú, bola priamo pri potoku. Niektorí na to doplatili už počas povodní pred rokmi, keď prišlo o život niekoľko detí zomreli aj deti. Napriek tomu si Rómovia nové chatrče opäť postavili na rovnakom mieste. Lokalita a vzdialenosť od potoka by mali definitívne zabrániť opakovaniu problému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín