čeliť silnej ázijskej konkurencii.
V podniku v minulom roku začali s vývojom vlastnej kolekcie a nedávno odkúpili práva na značku JAS od správcu konkurznej podstaty pôvodného bardejovského JAS-u. Ten sa dostal do konkurzu v roku 1998. Po jeho reorganizácií sa sninský závod stal jednou z jeho dcérskych spoločností a pretransformoval sa na spoločnosť s ručením obmedzeným. Neskôr odkúpil priestory, ktoré mal v prenájme od materskej spoločnosti.
Manažment JAS Export Snina s.r.o. teraz dúfa, že v podvedomí zákazníkov je značka, ktorá v socialistickom Československu patrila k veľmi obľúbeným, stále dostatočne zapísaná. "Pod touto značkou chceme priniesť na trh svoje vlastné výrobky. Menšie množstvo z vlastnej kolekcie sme už vyprodukovali," povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Daniel Sninčák.
Sninský JAS je orientovaný výlučne na export a doteraz vyrábal iba pre zahraničných obchodníkov s obuvou, ktorý reprezentujú už zavedené obuvnícke značky. V lete však stratil najväčšieho odberateľa nemeckú spoločnosť ELLEFANTEN, ktorá sa rozhodla ukončiť svoje fungovanie. Sninčák očakáva, že ich výrobky sa stanú čoskoro pridrahými aj pre zostávajúcich odberateľov. Príčinou je lacný dovoz obuvi z Ázie, najmä Číny, ktorý straší stagnujúci európsky obuvnícky priemysel už dlho. V oprášení tradičnej európskej značky, preto Sninčák vidí spôsob ako si udržať pozíciu na trhu. "Teraz mapujeme trh, aby sme zistili po akom type obuvi je najväčší dopyt. Zatiaľ sme začali vyrábať vlastnú pánsku vychádzkovú obuv," uviedol Sninčák.
Pod vplyvom celosvetovej recesie v odvetví došlo aj v sninskom JAS-e na prelome rokov 2001 a 2002 k poklesu v počte vyrobených párov obuvi. Tohto roku tu zatiaľ vyrobili asi 400- tisíc párov. Nepriaznivý dosah na firmu má aj posilňujúca sa koruna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín