nevyhovujúcich depozitných priestoroch múzeí, kde postupne dochádza k ich pomalému poškodzovaniu. Ministerstvo kultúry, pod ktoré spadajú všetky múzeá na Slovensku, nemá na záchranu peniaze. Múzeá sa preto snažia s pomocou vyšších územných celkov nelichotivú situáciu riešiť aspoň prostredníctvom spoločných projektov, vďaka ktorým môžu získať financie z európskych fondov.
Drsné podmienky, ktorým odoláva dedičstvo nášho regiónu v múzeách, postupne vplýva na životnosť a celkový stav exponátov. Nepriaznivá situácia je vo Vlastivednom múzeu v Trebišove, kde sú okrem exponátov, uložených v depozite, ohrozené aj pamiatky bežne prístupné pre verejnosť. "Pre nedostatok peňazí sa nekúri ani v expozičných priestoroch. Depozitárna časť múzea nespĺňa klimatické kritériá pre skladovanie pamiatok. Priestory sú vlhké a je tam zima. Numizmatická zbierka a drahé kovy sú síce bezpečne uložené v trezoroch, ale stále ostávajú najviac ohrozené veľké predmety ako obrazy. Akvarely a grafiky sa vplyvom zimy zvlnia a znehodnotia," uviedol riaditeľ Vlastivedného múzea v Trebišove Juraj Žadanský. V Trebišove je ohrozená aj Tokajská vinohradnícka expozícia, ktorá je pýchou regiónu. "Nevhodným klimatickým podmienkam sú vystavené mnohé vinohradnícke predmety, nástroje a lisy," dodal Žadanský. Tento problém chcú čiastočne riešiť rekonštrukciou priestorov vďaka projektu, ktorí naštartujú čoskoro s odborom kultúry Košického samosprávneho kraja.
Zemplínske múzeum (ZM) v Michalovciach je už o kúsok vpred a depozitné priestory by tu mali zrekonštruovať v priebehu budúceho roka. "Projekt Zeus, vďaka ktorému zabezpečíme rekonštrukciu schátralého ľavého krídla budovy, počíta aj z čiastočnou obnovou depozitných priestorov, ktoré sú teraz nevyhovujúce. Po rekonštrukcii by sa mala zlepšiť klimatizácia a vetranie. Zabránime tak čiastočnému poškodzovaniu predmetov," povedala riaditeľka ZM Dana Barnová. Vo Vihorlatskom múzeu v Humennom tiež zápasia s depozitárnymi problémami. "Z priestorového hľadiska nám depozitné sklady postačujú. Problém je v tom, že potrebujeme reštaurátorské dielne, techniku a musíme zabezpečiť lepší depozitný režim, ako napríklad udržiavanie optimálnej teploty. Snažíme sa to riešiť aj prostredníctvom fondu Pro Slovakia," povedal riaditeľ Vasiľ Fedič.
Hlavu v smútku s uložením vzácnych diel a historických predmetov nemajú len historici a riaditelia múzeí v Zemplíne. "Problém ochrany historických exponátov sa týka väčšiny múzeí na Slovensku. Mnohé nemajú dôležité bezpečnostné systémy, regálové zariadenia, ochranu proti teplotným výkyvom a rôznym baktériám. Vplyv na to majú aj v minulosti nedostatočne dimenzované a riešené galérie a budovy, v ktorých sú diela uložené," dodal na záver zástupca riaditeľa Slovenského národného múzea Benjamín Baráth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín