Na zväzky ŠtB treba myslieť pri voľbách
V posledných týždňoch rezonuje na východe Slovenska téma verejného sprístupnenia zväzkov ŠTB. Ako vnímate zverejnenie bývalých spolupracovníkov štátnej bezpečnosti?
Ján H. 62-ročný dôchodca:
- To zverejnenie prišlo dosť neskoro, ale som rád, že vláda aspoň niečo v tomto smere urobila. Ľudia majú právo vedieť, kto bol udavač a kto na nich donášal. Dokonca som za to, aby mená bývalých agentov s fotografiami boli vystavené na námestiach. Občania tak budú vedieť, komu sa môžu poďakovať za to, že ich v bývalom režime niekto vypočúval, alebo na nich donášal. Mám k tomu tvrdý postoj, pretože môjho známeho ŠtB tvrdým spôsobom zatkla a odvliekla. Pamätám si ako jeho manželka nič netušiaca plakala, lebo nevedela čo sa deje.
Janko N. 18 rokov:
- Veľmi sa o politiku nezaujímam, ale niečo som ohľadom zverejnia bývalých agentov ŠtB v médiách zaregistroval. Myslím si, že ľudia, ktorí figurujú v týchto zoznamoch a pôsobia vo verejných funkciách, by sa nemali vyhovárať, že sú tam evidovaní náhodu. Mali by sa k tomu, čo robili v minulosti, priznať. Bola to iná doba. A naopak národ by mal postoj takýchto ľudí, ktorí si vedia priznať chybu rešpektovať a dokonca im tak trochu odpustiť. Netreba ich teraz zato tvrdo pranierovať. Mal by sa skončiť kolotoč neustáleho obviňovania, teraz to nič nevyrieši.
Valéria Č. 66 rokov:
- Myslím si, že s tým zverejnením agentov sa prichádza dosť neskoro. Veď už je pätnásť rokov po revolúcii. Niektorí už na všetko postupne zabudli. Bolo by od ľudí, ktorí spolupracovali s ŠtB a sú teraz vo vysokej politike a verejnom živote čestné, ak by si vstúpili do svedomia a dajme tomu, dobrovoľne odstúpili z funkcií. Ale je naivné si myslieť, že to niekto urobí. Keby sa tieto zväzky zverejnili skôr, myslím si, že by to ovplyvnilo rozhodovanie ľudí počas volieb primátorov, starostov a politikov.
Ivan K. 25 rokov:
- Neviem, či to na niečo bude, pretože všetci bývalí agenti aj tak dnes spoluprácu s ŠtB razantne popierajú. Na druhej strane to ale rozhýbalo verejnú diskusiu v médiách. To je dobré. Bežný človek však z toho dnes už nič nemá. Ťažiť budú z toho najmä politici v predvolebných súbojoch, keď budú jeden na druhého vyťahovať aj eštebácke zväzky. Zatiaľ zverejnil Ústav pamäti národa len zväzky bývalých agentov na východe republiky. Som zvedavý, čo bude potom, keď sa dostanú na povrch spolupracovníci ŠtB zo Západoslovenského a Stredoslovenského kraja. Bude to podľa mňa ešte ostrejšie, pretože tam budú určite zaujímavejšie mená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín