ešte stále nerešpektujú platnú legislatívu. Svojou nedôslednosťou im v tom pomáhajú aj samotní zákazníci.
"Náš daňový úrad priebežne upozorňuje daňové subjekty na povinnosti vyplývajúce z legislatívy, platnej v tomto smere ide o § 97 z.č.511/92 Zb. v znení neskorších predpisov a vyhlášku MF SR 55/1994 Z.z., ktoré určujú spôsob vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou. Musia sa ním riadiť všetky podnikateľské subjekty, ktorých predmetom podnikania je predaj tovaru alebo poskytovanie služieb," uviedol pre KORZÁR vedúci odboru kontroly michalovského Daňového úradu Ing. Jozef Sokologorský. Ako dodal, povinnosť používať "registračku" majú všetci, ktorí predávajú tovar alebo ponúkajú služby a k úhrade za ne dochádza v hotovosti.
"Tovarom na účely vyhlášky sa rozumie tovar vyrobený, upravený, nakúpený a následne predávaný v spotrebiteľskej úprave. Používať ju však musia aj tí, ktoré tovar nenakupujú, ale len prevezmú za účelom ďalšieho predaja napr. dealeri," vysvetlil Ing. Sokologorský. Pokladňu nemusí používať len ten, kto v zmysle Obchodného zákonníka nie je považovaný za podnikateľa príkladom sú pestovatelia, ktorí predávajú prebytky svojej úrody.
"Žiaľ, napriek tomu, že v tomto smere robíme ročne niekoľko stoviek kontrol ( v tomto roku ich zatiaľ bolo 272), asi v 10 percentách prípadov sme zistili porušenie zákona. Najčastejšie to bolo v reštauráciách alebo pohostinstvách, pri údržbe a oprave osobných motorových vozidiel či ambulantnom predaji na trhoviskách," podotkol Ing. Sokologorský. Podľa jeho slov "daňováci" chodia na kontroly na základe vlastného plánu, ale reagujú aj na podnety od občanov. "Príde ich mesačne len pár a väčšinou sa jedná o anonymy, ale riešime ich," dodal. Keď sa pri kontrole preukáže porušenie zákona, výsledkom je pokuta - tento rok ich v akčnom rádiu Michalovského okresu udelili za 90-tisíc korún.
Podľa vedúceho odboru porušenie zákona nepriamo podporujú aj samotní zákazníci, ktorí vydanie dokladu nepožadujú, ignorujú alebo si neprekontrolujú, či spĺňa zákonné podmienky. "Žiaľ, takto škodia sebe aj štátu. Sebe tým, že doklad, ktorý nie je v súlade so zákonom, nemôžu použiť v prípade sťažnosti, reklamácie tovaru a podobne. Štátu tým, že umožňujú podnikateľom krátenie tržieb a následne krátenie daňovej povinnosti, pri ktorých štát prichádza o peniaze - tie potom chýbajú v zdravotníctve školstve či iných rezortoch," povedal.
Perličkou je, že tím daňových kontrolórov, ktorí sa pohybujú po okrese, už väčšina podnikateľov pozná a dávajú si pozor, aby v čase ich návštevy v ich prevádzke bolo všetko podľa zákona. "Existujú dva recepty jedným z nich je pozorovanie toho, či personál vydáva doklady z pokladne aj ostatným zákazníkom, nielen nám. Druhým je možnosť výmenných akcií medzi jednotlivými daňovými úradmi my pôjdeme do iného okresu a z iného okresu príde niekto robiť kontroly v našom," dodal vedúci odboru kontroly.
Čo ak registračná pokladňa nefunguje?
V prípade poškodenia pokladne alebo výpadku elektrického prúdu má podnikateľ dve alternatívy môže svoju prevádzku zavrieť alebo predávať ďalej, ale každý predaj musí naďalej evidovať. Namiesto dokladu z registračnej pokladne je povinný zákazníkom vydávať tzv. paragon. Každý občan by mal vedieť, že aj ten musí spĺňať rovnaké zákonné podmienky ako blok z pokladne:
musí byť vybavený poradovým číslom
musí byť na ňom pečiatka s údajmi daňového subjektu (IČO, DIČO a pod.)
musí byť na ňom dátum predaja tovaru alebo služby
musí byť na ňom uvedený daňový kód pokladnice
Kontrolóri sa najčastejšie stretávajú s tým, že na paragonoch chýba daňový kód pokladnice alebo nie sú očíslované.
Najčastejšie prípady porušenia zákona č. 511/92 a sankcie:
- ak daňový subjekt vôbec nepoužije elektronickú registračnú pokladnicu (ERP) v zmysle § 35 ods.8 z.č.511/92 Zb. v znení neskorších predpisov mu správca dane uloží pokutu od 10-tisíc do 100 tisíc korún.
- ak daňový subjekt zaeviduje tržbu do ERP, ale nevydá doklad, vyhotovený touto pokladnicou, v zmysle § 35 ods.9 z.č.511/92 Zb. v znení neskorších predpisov mu uloží pokutu od 1 000 do 10 tisíc korún . Pri opakovanom zistení mu uloží pokutu od 5 tisíc do 50-tisíc korún.
- ak správca dane zistí , že daňový subjekt nevedie evidenciu tržieb v súlade s osobitným predpisom, uloží mu v zmysle § 35 ods.10 z.č.511/92 Zb. v znení neskorších predpisov pokutu od 5 tisíc do 50-tisíc korún.
- ak správca dane zistí , že daňový subjekt svojím zásahom vyradí z prevádzky ERP, uloží mu v zmysle § 35 ods.11 z.č.511/92 Zb. v znení neskorších predpisov pokutu od 10-tisíc do 100-tisíc korún.
Pri opakovanom porušení § 35 ods.8 zákona, teda ak daňový subjekt nepoužije ERP , podá správca dane návrh na pozastavenie podnikateľskej činnosti. Pozastavenie činnosti sa uskutoční tak, že v rozhodnutí uvedený hmotný majetok sa za policajnej spolupráce uzavrie, uzamkne a zabezpečí úradným záverom. Daňový subjekt u ktorého došlo k pozastaveniu činnosti , je povinný odovzdať správcovi dane do úschovy všetky kľúče od takto uzavretých hospodárskych prostriedkov po dobu , po ktorú pozastavenie trvá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín