Jeden z našich čitateľov nám dal podnet, že tunajšia samospráva porušuje zákon o sociálnej pomoci - tvrdil, že deti rodičov v hmotnej núdzi, navštevujúce tunajšiu školu, nedostávajú stravu v adekvátnej hodnote.
Ako sme už v našom denníku písali, deti sociálne odkázaných rodičov, ktorí sú v tzv. hmotnej núdzi, majú právo na dotáciu od štátu na stravu v hodnote 25 korún denne. Rodič za ňu platí len symbolickú korunu, teda 20 korún mesačne. Okrem toho majú raz za polrok právo na dotáciu 500 korún na nákup školských pomôcok. „Kým v iných obciach školy takýmto deťom zabezpečujú teplú stravu, u nás dostávajú len suché desiaty, aj to stále to isté - chlieb s horčicou! Salámu, ovocie či nejaký keksík majú len raz za čas. Nákup pomôcok? Deti dostali nejaké staré peračníky a dosť. Máme podozrenie, že peniaze, určené na tento účel, sa používajú inde," povedal nám do telefónu náš čitateľ z Petroviec nad Laborcom, ale svoje meno nechcel medializovať. Informoval nás, že obedy podávajú deťom po tretej hodine.
V čase nášho príchodu sa práve začínala prestávka. Školákov bola plná chodba a ich odpoveď na otázku, čo ste dnes mali na obed, nás dosť prekvapila: „Chlieb s horčicou, čaj, kuracie stehno a uhorka." Naším príchodom zostala zaskočená riaditeľka školy Mgr. Viera Gederová. Podľa jej slov túto malotriednu školu navštevuje 52 detí, z toho 32 pochádza z rodín v hmotnej núdzi. „Suchú stravu dostávajú len preto, že pri škole nie je školská jedáleň. Je síce v škôlke oproti, ale tam podávanie teplých obedov zatiaľ nie je možné. Miešanie školákov a škôlkárov totiž prísne zakázal hygienik. Naviac, školáci by narušovali režim predškolského zariadenia. Obec to už rieši, vo vyhradených priestoroch škôlky bude už čoskoro výdajňa stravy pre nich," vysvetlila nám.
Ako dodala, o časový posun podávania obedov požiadali rodičia. „Preto jedia po tretej alebo druhej hodine, naviac, mnohým to nahrádza aj raňajky," povedala Mgr. Géderová. Za obsah balíčkov so stravou vraj nezodpovedá, škola zabezpečuje len ich podávanie.
„Pokiaľ ide o pomôcky, tvrdenia toho, kto vám volal, sú ďaleko od reality," skonštatovala riaditeľka, otvárajúc skriňu, plnú školských dosiek detí v hmotnej núdzi. Všetky obsahovali to najzákladnejšie, čo školák potrebuje. „Máme ich uložené v škole, lebo podľa našich skúseností by ich deti doma zničili. Na margo tých peračníkov len toľko - niekto asi nemá predstavu, aké sú pomôcky drahé a z tých 500 korún sa toho veľa nenakúpi. Peračníky sa do tejto sumy jednoducho nevmestili a tak som im sama zohnala staršie, za ktoré nebolo treba platiť," uzavrela tému „pomôcky".
V škôlke, ležiacej na protiľahlej strane ulice, sme vedúcu jedálne požiadali, aby nám ukázala aktuálne, aj staršie jedálne lístky. Ich obsah zase zaskočil nás. Každý druhý deň karbonátok, morčací alebo kurací rezeň, uhorka, čerstvá zelenina, šunková či syrová nátierka, saláma, dokonca aj hot-dog, pizza, pečené buchty alebo kysnutý koláč. „Deti majú ovocie minimálne raz v týždni. Keď mávajú rožky, sú štyri, keď hot-dog - tak dva kusy plus k tomu dva rožky s nejakou pomazánkou. Horčicu dávame na chlieb, ak majú nejaké mäso, aby to nebolo také suché," vysvetlila a jedálne lístky jej slová len potvrdzovali. „Suchú stravu deťom v hmotnej núdzi často závidia aj ich 'bohatší' spolužiaci," podotkla s úsmevom.
Bez problémov nám predložila normovacie listy s presným rozpisom surovín, ktoré sa pri príprave suchej stravy použili. „Žiaľ, takmer každý deň sme v mínuse - suchá strava je totiž oveľa drahšia ako varená. Naviac, je náročná aj na čas, takže už sa tešíme na novú výdajňu stravy," podotkla.
Naše malé pátranie skončilo u starostu obce Gustáva Pčolinského. „Je mi ľúto, že niekto sa snaží zdegradovať to, čo robíme. Obec nielenže nezneužíva peniaze určené pre deti, ale skôr naopak - dopláca na to. Jedálniček je každý týždeň vyvesený na úrade a v snahe zabezpečiť im podávanie teplej stravy chceme v jednom krídle škôlky s osobitným vchodom zriadiť jedáleň. Do nákupu stoličiek a stolov sme z obecného rozpočtu investovali okolo 50-tisíc korún, už potrebujeme len nakúpiť príbory," povedal nám.
Jedáleň bude mať podľa neho kapacitu 40 detí. „Fungovať začne už od januára," dodal na záver G. Pčolinský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín