Samospráva však bude musieť hľadať ďalšie zdroje na naplánované alebo rozbehnuté investičné akcie, ktoré v rozpočte chýbajú.
Zároveň s rozpočtom schválilo zastupiteľstvo aj všeobecne záväzné nariadenie o miestnych daniach. Ich výška zostáva nezmenená, aj mierne zvýšenie sa totiž ukázalo v zastupiteľstvo ako nepriechodné.
Humenné si vďaka finančnej decentralizácii polepší. Zo štátneho rozpočtu dostane v budúcom roku o 4 milióny 680-tisíc korún viac ako tento. Samospráva preto neplánovala zaťažiť občanov vyššími daňami. Poslanecký klub SDKÚ - KDH - SDĽ navrhol len zvýšenie daní z nehnuteľnosti o päť percent. „Takéto navýšenie by nepredstavovalo neúmerné zaťaženie," povedal poslanec Jozef Babjak. Naklonený tomu bol aj primátor, pretože „by to umožnilo realizovať niektoré rozvojové úlohy v meste".
Mestskí zástupcovia nakoniec rozhodli, že dane sa meniť nebudú. Poslanec Andrej Semanco po hlasovaní povedal, že „tým sme splnili záväzok, ktorý sme dali voličom pred voľbami". Nepovažuje to však za „populistický krok, ale len treba racionalizovať príjmy, ktoré prídu do rozpočtu aj bez zvýšenia daní".
Schválený humenský rozpočet je len východiskový. Primátor Kostilník predpokladá, že sa bude počas roka zvyšovať. Humenné očakáva ďalšie štátne účelové dotácie z ministerstiev. V tejto chvíli je už isté, že Humenčania získajú 34 miliónov od ministerstva výstavby, ktoré použijú na výstavbu mestských bytov.
Získať ďalšie financie však bude musieť aj samotná samospráva. Na rozvojové programy je totiž v rozpočte voľných 13 miliónov, mesto ich však potrebuje asi 28. Samospráva preto zvažuje predaj nehnuteľnosti, ktoré sú nevyužité. Do úvahy prichádza budova Kina Centrum a Klubu mladých META. Finančný výpadok mesto zrejme prekryje aj novými úvermi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín