parcelu pripadá až 200 vlastníkov," hovorí riaditeľ Obvodného pozemkového úradu v Humennom Jozef Hric. Tento neúnosný stav, ktorý bráni hospodáreniu a obchodovaniu s pôdou, by mal zmeniť projekt takzvaných komasácií - sceľovania pozemkov do väčších celkov, ktorý sa rozbehol aj v Hornom Zemplíne.
Začať so sceľovaním pôdy umožnil zákon o pozemkových úpravách. Prebieha zámenou pozemkov. To znamená, že ak je majiteľ vlastníkom viacerých parciel, pozemky sa zlejú do jedného a ostatní majitelia dostanú náhradný pozemok porovnateľnej bonity. Vlastníci s tým však musia súhlasiť. „Nové výmery pozemkov a zásady nového usporiadania územia musí schváliť verejné zhromaždenie vlastníkov v každej obci," vysvetľuje Hric.
Prvé verejné zhromaždenie pozemkových vlastníkov sa už uskutočnilo v obci Myslina. Ďalšie bude nasledovať v Osadnom, kde je najvyšší stupeň rozdrobenosti, potom v Brezovci, Čabinách a Palote. S komasáciou sa začne aj v Zemplínskych Hámroch, kde je scelenie pozemkov nevyhnutné kvôli pripravovanému projektu lyžiarskeho strediska Biele Kamene. Pozemkové úpravy sa uskutočnia aj v ďalších obciach, ak s nimi budú súhlasiť najmenej dve tretiny majiteľov všetkých pozemkov. Ich záujem zisťuje pozemkový úrad pomocou anketových lístkov. Podľa Hrica ľudia na dedinách zatiaľ tento projekt vítajú. „Vidia extrémnu rozdrobenosť, ktorá im znemožňuje s pôdou efektívne hospodáriť," hovorí.
Vlastníci pôdy za pozemkové úpravy nič neplatia. „Sú financované z peňazí Európskej únie. Najprv to bol fond SAPARD, teraz štrukturálne fondy," upresňuje Hric. Proces spájania pozemkov, ktorý má umožniť čo najlepšie využitie poľnohospodárskej krajiny a v konečnom dôsledku zlepšiť život vidieckeho obyvateľstva, trvá päť až sedem rokov.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín