podzemného priestoru dosiahla viac ako 126 metrov, nie je však definitívna, pretože trhlina pokračuje ďalej. "Určite pôjde o jeden z najväčších jaskyniarskych objavov v tomto roku," povedal Miroslav Buraľ, odborný pracovník Správy národného parku Poloniny, ktorý sa na výprave zúčastnil. Senzačný objav pripísali Petrovi Holubekovi z Liptovského Mikuláša.
Výraznú skalnú puklinu, ktorá sa smerom dole rozširuje a na jej konci je zatiaľ nepreskúmaná priepasť, pomenovali Ďaková jaskyňa. Názov dostala podľa Jána Ďaka, ktorý bol posledným kočišom grófa Rudolfa Szerenyiho zo Zboja. Dymová skúška potvrdila, že Ďaková jaskyňa je prepojená s ďalšou trhlinou dlhou 17 metrov, ktorá je prvou objavenou jaskyňou v Poloninách a nesie pomenovanie Pustajova jaskyňa. Hneď o niekoľko dní preskúmali podzemie zoológovia. Našli tam 44 netopierov štyroch druhov.
Objavený podzemný priestor sa odborne nazýva pseudokrasovou jaskyňou. "Je to nekrasová jaskyňa, ktorá nemá kvapľovú výzdobu a vzniká prevažne v skalných puklinách," vysvetlil M. Buraľ. V Poloninách ide v poradí o siedmy objav, ktorý spĺňa parametre pseudokrasovej jaskyne. Všetky našli, zamerali a preskúmali len v priebehu posledných dvoch rokov. Impulzom k hľadaniu v tejto časti Bukovských vrchov boli staré legendy, ktoré hovoria o dierach v zemi, kde sa ukrývali miestni zbojníci. Ich prítomnosť sa preniesla i do pomenovania neďalekej obce Zboj.
Miroslav Buraľ nepredpokladá, že by sa jaskyne v Poloninách sprístupnili verejnosti. Tieto podzemné priestory sú totiž ťažko prístupné a pohyb v nich je nebezpečný, pretože na rozdiel od krasových jaskýň tu hrozia zosuvy. Pohybovať sa v nich je možné iba s náležitou výstrojou a cez niektoré úseky sa treba dokonca preplaziť. "Návštevníci by boli asi aj sklamaní z toho, čo by videli, pretože nekrasové jaskyne sa nezhodujú so zaužívanou predstavou ľudí o jaskyniach," myslí si M. Buraľ.
Speleológovia sú presvedčení, že v Poloninách dôjde k ďalším objavom. Najperspektívnejšou je oblasť pri obci Zboj a zaniknutej obci Ruské. V záznamoch z rôznych archívov sa spomínajú aj jaskyne pri Snine v oblasti Maguriča a pri obci Strihovec, či Remetské Hámre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín