odštartovať celospoločenskú diskusiu o pohľade mladej generácie na tému drog, ktorý je často odlišný od zaužívanej predstavy dospelých. Audiovizuálna snímka vznikla v Michalovciach, aj keď východné Slovensko nepatrí k oblastiam s najviac rozvinutou drogovou scénou.
"Dôležitá je prevencia. Nemožno čakať, kedy tento región bude z hľadiska počtu drogových závislosti na tom horšie, ale je potrebné tomu predísť," hovorí Vladimír Bučko, jeden z autorov filmu.
V priebehu jedného mesiaca navštívili realizátori projektu päť michalovských škôl, v ktorých zaznamenali autentické výpovede žiakov o ich skúsenostiach s fajčením, alkoholom i ilegálnymi drogami. Diskusie pred kamerou prebiehali na dvoch základných školách, osemročnom gymnáziu, stredoškolskom gymnáziu a odbornom učilišti. Uskutočnili sa bez prítomnosti učiteľov, ktorých výpovede boli natočené v rámci oddelených diskusií. Rozhovory detí potvrdili, že sa neustále znižuje veková hranica ich prvého kontaktu s drogou.
Jedným z cieľov projektu bolo identifikovať spúšťače užívania drog mladými ľuďmi. Zo zaznamenaných diskusií vyplýva, že sú nimi najmä snaha po adrenalínovej zábave, stres a vplyv prostredia. Film má preto pomôcť verejným inštitúciám vytvárať pozitívne alternatívy trávenia voľného času mladej generácie.
Vytvorenie 19-minútového audiovizuálneho snímku je len prvou etapou. Dokument bol zaznamenaný na dvesto DVD-nosičoch, ktoré budú bezplatne distribuované do škôl na Slovensku. Taktiež budú ponúknuté na odvysielanie lokálnym televíziám. Ako prvý bol dokument odvysielaný pred Silvestrom v michalovskej televízii Mistrál. "Film má odstrániť komunikačnú bariéru, ktorá je často problémom pri prednáškach odborníkov mladým ľuďom na tému drog. Prostredníctvom tohto dokumentu odovzdajú mladí svoje posolstvá priamo svojím rovesníkom," vysvetľuje Peter Sabo, ďalší z tvorcov dokumentu.
Projekt v oblasti protidrogovej prevencie sa realizoval s podporou Protidrogového fondu a stál 180-tisíc korún. Podľa štátneho tajomníka ministerstva vnútra Martina Pada je to "dôkaz toho, že podobné projekty možno zrealizovať za oveľa menšie peniaze, ako sa dnes bežne na Slovensku robia".
Organizačnú a technickú asistenciu pri spracovaní filmu poskytla Zemplínska informačná a rozvojová agentúra a Zemplínska produkčná spoločnosť. Odborným garantom projektu bol Pavel Herman z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Michalovciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín