dnes obsadených len 20. O viac ako dva milióny korún tiež poklesli aj tržby z prenájmu. Zároveň čoraz viac predajcov prestáva platiť nájomné. Technickým službám mesta Humenné tak dlhujú viac ako 300tisíc korún a niektorí už musia čeliť exekúcií.
Podľa obchodníkov, ktorí ešte zostali predávať, je jedným z dôvodov vysoký nájom. Ten donedávna dosahoval 48-tisíc korún ročne za jeden stánok. Ďalších osemsto korún platí každý nájomca za strážnu službu a upratovanie areálu. "Tento rok bol veľmi slabý, ľudia takmer vôbec na trhu nenakupujú. Chodia radšej do čínskych a vietnamských obchodov v meste. Preto nemôžme platiť takýto vysoký nájom," tvrdí žena predávajúca na trhu oblečenie.
Mesto Humenné opakovane zverejnilo ponuku na prenájom voľných trhových stánkov s trvalým stanovišťom. Za jeden z nich pýtalo 2 500 korún mesačne. Zo strany podnikateľov na ponuku nikto nereagoval. Technické služby mesta Humenné preto začali zvažovať, že voľné stánky demontujú a premiestnia ich do iných lokalít v meste, kde by o ne bol väčší záujem. "Presťahovanie stánkov sme konzultovali s firmou, ktorá trhovisko montovala. Z nich vyplynulo, že voľné stánky nie je možné premiestniť, bez toho aby sa nepoškodili ostatné. Priemyselné trhovisko bolo totiž postavené ako celok," vysvetľuje Jozef Kníž, riaditeľ humenských technických služieb.
Jediným riešením, ako zastaviť odliv obchodníkov, sa tak ukázalo zníženie nájmu. Mestskí poslanci akceptovali žiadosť nájomníkov priemyselného trhoviska a rozhodli sa schváliť zníženie ceny za prenájom jedného stánku o rovnú polovicu. Podnikatelia teraz zaplatia do mestskej pokladne každý mesiac dvetisíc korún, teda 24-tisíc za rok. Samospráva očakáva, že tento krok priláka obchodníkov späť na dnes poloprázdne humenské trhovisko.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín