následne prišli silnejšie mrazy, mohli by vážne narušiť koreňový systém porastov. Roľníci na juhu Zemplína sa obávajú takéhoto vývoja. Ak by sa naplnil, prišli by o veľkú časť úrody.
"Nevyzerá to dobre, chýba snehová pokrývka, ktorá by chránila oziminy pred mrazmi. Možno očakávať, že sa ochladí v čase, kedy by už malo byť teplejšie," hovorí Július Fazekáš, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Michalovciach.
Podľa predsedu trebišovskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory Jozefa Girmana by situácia začala byť kritická, ak by sa oteplilo na desať stupňov. Pre repku však nie je priaznivou teplota už okolo 5-6 stupňov.
"Pri takomto ráze počasia obilniny strácajú odolnosť. Ak by nenapadol sneh a prišli by holomrazy, ťažko by tieto plodiny zasiahli," vysvetľuje Zdeněk Janičkovič, predseda Roľnícke družstva Voľa, ktoré v michalovskom okrese obhospodaruje 1200 hektárov ornej pôdy.
Fazekáš okrem toho upozorňuje, že teplé počasie vytvára aj vhodné podmienky pre vznik hubovitých chorôb, ktoré napádajú obilniny. "Je predpoklad, že takéto ochorenia porastov sa budú objavovať, ak by sa teplota vyšplhala na desať stupňov," myslí si Janičkovič. Ďalším problém môže byť nedostatok vlahy. Ta bude v jarných mesiacoch chýbať, ak v zime nenapadne dostatok snehu.
Roľníci sa proti nepriazni počasia nemôžu nijako brániť. Zostáva im iba dúfať, že teplejšie počasie bez snehu nebude pokračovať. "Najlepšie by bolo, keby začalo snežiť a potom by prišli nie veľmi extrémne mrazy," verí Janičkovič. Fazekáš predpokladá, že zlom by mal prísť do troch dní, inak "bude vznik škôd veľmi pravdepodobný".
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín